Masa Powstańcza uczci 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ulicami stołecznego Śródmieścia Płd. przejedzie dziś 12. Masa Powstańcza. W tym roku wydarzenie poświęcono Kazimierzowi Leskiemu „Bradlowi”, Batalionom „Miłosz” i „Ruczaj”. Rowerzyści wspomagani przez przewodnika poznają miejsca związane z ich powstańczą historią.

„W tym roku będziemy jechać szlakiem Kazimierza Leskiego +Bradla+ oraz Batalionów >>Miłosz<< i >>Ruczaj<<. Leski był słynnym asem wywiadu, który jeszcze przed Powstaniem wsławił się tym, że przedzierał się przez okupowaną Europę ze sfałszowanymi dokumentami niemieckiego generała. Podczas stołecznego zrywu walczył jako dowódca kompanii >>Bradl<< Batalionu >>Miłosz<<. Oczywiście będziemy także upamiętniać sam batalion oraz Batalion >>Ruczaj<<, ponieważ obie te formacje walczyły w Śródmieściu Południowym” – opowiadał PAP kierownik Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego Jarosław Maliniak.

Trasa przejazdu Masy Powstańczej będzie przebiegała obok miejsc związanych z tegorocznymi bohaterami wydarzenia.

„Obejmuje m.in. pl. Trzech Krzyży z zachowanym kompleksem dawnego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych oraz nieistniejącym budynkiem X Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi, gdzie podczas okupacji znajdował się tzw. Dom Żołnierza Niemieckiego, zdobyty 3 sierpnia 1944 r.” – relacjonował Jarosław Maliniak.

Rowerzyści przejadą też obok Domu „Pod Gigantami” w al. Ujazdowskich.

„Była to siedziba Ruestungskommando, czyli Wydziału Uzbrojenia, pod którego szyldem funkcjonowała Abwehrstelle – jedna z ważniejszych w Warszawie placówek niemieckiego wywiadu wojskowego. Ten obiekt został już zdobyty 1 sierpnia przez improwizowaną grupę szturmową por. >>Bradla<< i do końca Powstania był siedzibą dowódcy Podobwodu Śródmieście Południe ppłk. Jana Szczurka-Cergowskiego >>Sławbora<<„ – mówił kierownik Działu Archiwum.

Kolejnym obiektem, który miną uczestnicy przejazdu jest tzw. Mała Pasta, która znajdowała się pod obecnym adresem Piękna 19.

„Obiekt został zdobyty 23 sierpnia głównie przez Batalion >>Ruczaj<<, który dokonał tam wtedy szturmu wspierany innymi oddziałami. Takim ostatnim dość ważnym obiektem na naszej trasie jest dawny Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie Kazimierz Leski i inni żołnierze AK byli więzieni przez władzę ludową” – powiedział Jarosław  Maliniak.

„Zdecydowaliśmy się na takich bohaterów przejazdu, bo +Bradl+ jest bohaterem komiksów, które wydaje Muzeum Powstania Warszawskiego. We wrześniu ma się ukazać już trzeci tom serii. Stąd też pomysł, by także w taki sposób przybliżać tę nietuzinkową postać, a przy okazji też opowiedzieć troszkę o nieco mniej znanych oddziałach, które brały udział w Powstaniu. Co roku staramy się przybliżać inny fragment powstańczej historii” – wskazał kierownik Działu Archiwum.

Trasa przejazdu będzie w tym roku liczyła ponad 12 km.

„Jest nieco krótsza niż w zeszłym roku, ale dzięki temu mogą w niej wziąć udział nawet małe dzieci czy osoby starsze. Jak zawsze przejazd będzie otwierał przewodnik, który opowie o powstańczych losach bohaterów i mijanych miejsc. Przejazdowi będzie towarzyszyła muzyka powstańcza. Dodatkowa atrakcja to zabytkowy pojazd, na którym pojedzie przewodnik (…). Do udziału można się było zgłosić poprzez zarejestrowanie na stronie internetowej Muzeum. Można jednak także przyjść w dniu imprezy o 14.30 i zarejestrować się jeszcze na miejscu. Każdy uczestnik otrzymuje pakiet startowy, którego głównym elementem jest okolicznościowa koszulka. Później zbieramy się przed siedzibą Muzeum i o 17.00 ruszamy. Ze względów bezpieczeństwa w Masie weźmie udział dwa tys. osób”– akcentował.

Masa Powstańcza w tym roku przejedzie trasą: Przyokopowa (MPW)-Grzybowska-Towarowa-Rondo Daszyńskiego-Towarowa-pl. Zawiszy-Al. Jerozolimskie-pl. Starynkiewicza-al. Jerozolimskie-Rondo Czterdziestolatka-al. Jerozolimskie-Rondo Dmowskiego-al. Jerozolimskie-Rondo de Gaulle’a-Nowy Świat-pl. Trzech Krzyży-al. Ujazdowskie-Chopina-Mokotowska-Krucza-Piękna-pl. Konstytucji-Waryńskiego-Puławska-Rakowiecka-al. Niepodległości-Koszykowa-Raszyńska-pl. Zawiszy-Towarowa-Rondo Daszyńskiego-Prosta-Przyokopowa (MPW).

Jej przejazd jest elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl