fot. PAP/Tomasz Gzell

Marszałek Sejmu zainaugurowała konferencję „Rzeczpospolita Obojga Narodów w Europie”

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, spotkała się w poniedziałek w Warszawie z przewodniczącą Seimasu Republiki Litewskiej, Victoriją Čmilytë-Nielsen. Następnie wspólnie z nią otworzyła konferencję „Rzeczpospolita Obojga Narodów w Europie”.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1513438781650907140

W przemówieniu Elżbieta Witek wskazała, że Korona Polska i Wielkie Księstwo Litewskie, połączone przed wiekami w jedno państwo, stały się bezprecedensowym symbolem potęgi polityczno-duchowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wyrosła ona na gruncie wspólnych wartości oraz nadal aktualnej potrzeby zjednoczenia w walce z wrogiem czyhającym na wschodnich rubieżach – podkreśliła.

– Rzeczpospolita Obojga Narodów staje się współcześnie źródłem twórczej refleksji i inspiracji zarówno w relacjach z Litwą, strategicznym partnerem Polski, jak i z państwami naszego regionu. Dziejowa lekcja Rzeczpospolitej Obojga Narodów uczy odpowiedzialności „za wolność waszą i naszą”, każe bronić wartości chrześcijańskich i prawdy o historii. Wskazuje na genezę europejskiego zjednoczenia. Przypomina o bezcennej idei solidarności narodów Europy Środkowo-Wschodniej, która powraca na kolejnych etapach historii i jest tak bardzo potrzebna nam współcześnie – akcentowała marszałek Sejmu.  

Elżbieta Witek powiedziała, że obecnie w związku z wojną na Ukrainie Polska i Litwa współpracują w dziele nałożenia jak najsurowszych sankcji na agresora.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1513453903483916288

Marszałek Sejmu wyraziła przekonanie, że dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów będą dla nas oraz całej Unii Europejskiej przykładem umiejętności szukania kompromisu nawet w najtrudniejszych sytuacjach kryzysowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl