fot. PAP/Marcin Obara

Marszałek M. Kuchciński przybył na obchody 630. rocznicy chrztu Litwy

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przybył dziś rano do Wilna, gdzie weźmie udział w obchodach 630. rocznicy chrztu Litwy. Celem wizyty jest przypomnienie szczególnych związków historycznych, kulturowych i religijnych, łączących naród polski i litewski.

„Istotne jest też podkreślenie wspólnoty interesów w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura, polityka wschodnia oraz członkostwo w Unii Europejskiej” – podkreśliła w komunikacie Kancelaria Sejmu.

Marek Kuchciński wystąpi na posiedzeniu plenarnym litewskiego Sejmu oraz spotka się z jego przewodniczącym Viktorasem Pranckietisem.

Marszałek będzie przed Ostrą Bramą oraz złoży kwiaty na Cmentarzu na Rossie i Cmentarzu Antokolskim. Spotka się też z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie.

Następnie marszałek Sejmu – razem z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, Viktorasem Pranckietisem, metropolitą wileńskim ks. arcybiskupem Gintarasem Gruszasem oraz metropolitą warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem – weźmie udział w uroczystym otwarciu wystawy „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona” w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

PAP/RIRM

drukuj