fot. PAP/EPA

Premierzy Polski i Litwy rozmawiali o koronakryzysie

Premier Mateusz Morawiecki z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem wymienili doświadczenia związane ze zwalczaniem skutków koronawirusa. Poruszono także kwestie otwarcia granic między Polską i Litwą – poinformował w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

W piątkowym komunikacie Piotr Müller podkreślił, że szefowie rządów zadeklarowali szybkie podjęcie prac umożliwiających otwarcie ruchu na granicy polsko-litewskiej.

„Jak zaznaczył prezes Rady Ministrów, wszelkie decyzje będą zależne m.in. od skuteczności środków sanitarnych, a także od dalszych zmian związanych ze światową odpowiedzią na pandemię” – wskazał rzecznik rządu.

Według jego relacji premier zapewnił, że rząd traktuje priorytetowo zachowanie ciągłości ruchu towarowego na przejściach granicznych od początku wprowadzenia ograniczeń. Ponadto przypomniał, że nie stosuje się obowiązku odbycia kwarantanny w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez różne kategorie kierowców oraz osoby, które przekraczają granicę w ramach obowiązków służbowych.

Piotr Müller przekazał, że jedną z kluczowych kwestii poruszonych podczas wideorozmowy były Wieloletnie Ramy Finansowe.

„Szef polskiego rządu wskazał na zbieżność stanowisk Polski i Litwy w sprawie utrzymania ambitnych celów polityki spójności oraz zbalansowania założeń WRF w perspektywie 2021-2027” – wskazał.

W komunikacie rzecznik rządu poinformował, że rozmowa premierów dotyczyła pomnika, który odsłonięto 29 maja 2020 r. na Wzgórzu Zwycięstwa na polach grunwaldzkich z okazji 610. rocznicy udziału Litwinów w bitwie pod Grunwaldem. Pomnik został wykonany z inicjatywy Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej, Klubu Dowództwa Garnizonu Wojska Litewskiego w Wilnie i Stowarzyszenia Rezerwistów Wojska Litewskiego.

PAP

drukuj