fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent ułaskawił Jana Śpiewaka

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu działacza społecznego Jana Śpiewaka. Aktywista jest  – do tej pory – jedyną osobą skazaną karnie w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Choć konsekwentnie domaga się wyjaśnienia afery.

Jan Śpiewak został prawomocnie skazany w tajnym procesie za rzekome zniesławienie adwokat Bogumiły Górnikowskiej, córki Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Mecenas występowała w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy ulicy Joteyki 13 w Warszawie. Była kuratorem właściciela, który nie żył od roku 1959.

– Tutaj doszło do złamania prawa przez sąd, ale też do niedopełnienia obowiązków przez samą mec. Górnikowską – Ćwiąkalską, która nie zrobiła nic, żeby zidentyfikować osobę, którą reprezentuje. Ona nie wiedziała kogo reprezentuje – powiedział w radiu Wnet Jan Śpiewak, aktywista miejski.

Jan Śpiewak, który od lat walczy z mafią reprywatyzacyjną i wspiera mieszkańców przypomina, że nielegalny proceder odzyskiwania nieruchomości na nieżyjących właścicieli był często stosowany.

– Do tej reprywatyzacji nigdy nie powinno było dojść. To jest potężny akt oskarżenia wobec warszawskiego ratusza, wobec sądu, który ustanowił kuratora oraz środowiska prawniczego, które traktowało życie ludzkie jak igraszkę – dodał Jan Śpiewak.

Według mecenas Bogumiły Górnikowskiej Jan Śpiewak mówił nieprawdę. Sąd przyznał jej rację i nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz mecenas. Jan Śpiewak zwrócił się do prezydenta o ułaskawianie.

Andrzej Duda przychylił się do tej prośby – powiedział  prezydencki minister Paweł Mucha.

– W działalności pana Śpiewaka chodziło o to, żeby wspomagać najsłabszych, a państwo musi stawać po stronie najsłabszych. Państwo musi stawać po stronie skrzywdzonych. Państwo musi reagować wtedy, kiedy dzieje się niesprawiedliwość – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

W czwartek organizacje lokatorskie, w których działa Jan Śpiewak zażądały od prezydenta Rafała Trzaskowskiego wycofania skarg do sądów na decyzje komisji weryfikacyjnej oraz natychmiastową wypłatę zasądzonych odszkodowań dla lokatorów.

Według Marcina Kierwińskiego z PO to element kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.

– Ten nowy etap kampanii wyborczej to jest skorzystanie z prawa łaski dla kogoś, kto rozumiem będzie z prezydentem Andrzejem Dudą pracował w kampanii wyborczej – mówił na antenie wp.pl poseł KO.

– Trzeba powiedzieć, że pan prezydent Andrzej Duda wykazał się olbrzymią odpowiedzialnością i spojrzeniem ponad partyjnym, bo przecież wiemy, że Jan Śpiewak i jego działania nie zawsze były po drodze z partią rządzącą –  podkreślił dr Grzegorz Skrobotowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po zmianie prezydenta Warszawy w sprawie reprywatyzacji niewiele się  zmieniło – przypomniał szef komisji weryfikacyjnej minister Sebastian Kaleta.

– Rafał Trzaskowski konsekwentnie prowadzi linię Hanna Gronkiewicz – Waltz i nie pozawala lokatorom uzyskać zadośćuczynienia za krzywdę, która ich spotkała w związku z reprywatyzacją. Tym samym ją pogłębiając – akcentował wiceminister sprawiedliwości.

Według organizacji lokatorskich dzika reprywatyzacja w Warszawie cały czas trwa i kolejni mieszkańcy mogą stracić dach nad głową.

TV Trwam News

drukuj