fot. PAP/Marcin Bielecki

Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70 ulicami Szczecina

Ulicami Szczecina wyruszył Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70. To jeden z elementów trwających od rana w mieście uroczystości z okazji rocznicy wydarzeń z 1970 roku. Po południu w obchodach udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Rano w Katedrze św. Jakuba sprawowana była Msza św. w intencji ofiar. Następnie przed bramą Stoczni Szczecińskiej miał miejsce ceremoniał wojskowy z udziałem władz miasta i członków „Solidarności”. O godz. 14.00 na ścianie Centrum Dialogu Przełomy odsłonięta została tablica ofiar Grudnia’70.

Te uroczystości są ważnym elementem naszej tożsamości historycznej – wskazuje Janusz Jagielski, radny Prawa i Sprawiedliwości ze Szczecina.

– Naród, który zapomni o swojej historii – przede wszystkim o chlubnej historii – znika z mapy świata. Musimy pamiętać o tym, że to jest naszym patriotycznym obowiązkiem, żeby pamiętać o naszych bohaterach. Pamiętać o kamieniach milowych, które doprowadziły do wolnej Polski – podkreśla Janusz Jagielski.

17 grudnia 1970 roku na wieść o ogłoszeniu przez władze PRL podwyżek cen żywności w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk.

Stoczniowcy, pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy miasta wyszli na ulice. Władze nie chciały rozmawiać z demonstrantami, więc w ramach sprzeciwu podpalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać do tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, a ponad 100 zostało rannych.

RIRM

drukuj