Marrakesz: trwa 22. Konferencja Narodów Zjednoczonych ws. klimatu

W Marrakeszu trwa 22. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Przedstawiciele prawie 200 państw debatują przede wszystkim na temat realizacji porozumienia paryskiego.

Polska jest aktywnym uczestnikiem 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Wiceminister środowiska Paweł Sałek wziął dziś udział w organizowanym przez Unię Europejską Dniu Energii. Spotkał się także z dyrektorem generalnym ds. energii Komisji Europejskiej Dominikiem Ristorim.

– Nasze postulaty, informacje, a także materiały informacyjne zostały przekazane dyrektorowi generalnemu ds. energii w Komisji Europejskiej panu Ristoriemu – poinformował wiceminister środowiska Paweł Sałek.

W ostatnich latach Polska spełniła swoje cele co do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Raport w tej sprawie przedstawiła dziś Sylwia Waśniewska z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

– Co dwa lata państwa rozwinięte, które posiadają cele redukcyjne, są rozliczane z tych celów. Właściwie nie tyle rozliczane, co muszą dawać sprawozdanie. Między innymi także Polska była dziś poddana takiemu przeglądowi. Przedstawiliśmy nasze sukcesy, jak wygląda nasza emisja w stosunku do celów. Od razu powiem, że jesteśmy poniżej limitów emisji – podkreśliła Sylwia Waśniewska.

Konferencje klimatyczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na szczyt w Marrakeszu zarejestrowało się co najmniej 25 tys. osób. Są wśród nich polscy przedsiębiorcy, którzy promują swoje rozwiązania technologiczne mające pozytywny wpływ na klimat.

– Firma, która się prezentowała w sobotę, była firmą autobusową. Pokazywała swoje nowe pojazdy w oparciu o energię słoneczną, w oparciu o gaz, w oparciu o niskoemisyjne źródła – wskazywał Paweł Sałek.

Mowa o polskim producencie pojazdów komunikacji miejskiej Solaris Bus. Dziś w Marrakeszu pojawili się także m.in. przedstawiciele bydgoskiej PESY, zajmującej się produkcją bezemisyjnych pojazdów szynowych – zarówno dla transportu kolejowego, jak i miejskiego.

– Firma PESA, którą reprezentuję, znajduje się tutaj, wyrażając swoje intencje do współpracy w różnych regionach świata. Kraje północnej Afryki – takie jak Maroko – są naszym obiektem zainteresowania – zaznaczył Liviu Pecican, przedstawiciel PESY Bydgoszcz.

Ograniczenie emisji w transporcie jest jednym z istotnych elementów polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Jutro rozpocznie się pierwsze posiedzenie stron porozumienia paryskiego. To najważniejsze wydarzenie trwającego w Maroku szczytu klimatycznego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl