Małopolskie: Konkurs architektoniczny na nowe schronisko w Gorcach

Międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na nowe schronisko górskie na Lubaniu w Gorcach (1211 m npm) ogłosiło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jak przypomnieli organizatorzy konkursu, w paśmie Lubania w Gorcach, gdzie przebiega Główny Szlak Beskidzki, na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza, nie ma obecnie obiektów stałych pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie.

W 1937 roku na tej trasie, na Samorodach pod szczytem Lubania wybudowano schronisko, które jednak w 1944 roku zostało spalone przez Niemców. Pozostały po nim tylko ruiny. W latach 1973 do 1976 PTTK wybudowało na Polanie Wyrobki, nieco poniżej szczytu Lubania, małe schronisko górskie, które w 1978 roku całkowicie spłonęło.

„Wybudowanie schroniska będzie kontynuacją schroniskowej tradycji Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, przyczyni się do racjonalizacji ruchu turystycznego, zmniejszając presję turystów na inne cenne przyrodniczo obszary” – wskazał sekretarz organizacyjny konkursu Marcin Buczek-Palczyński z krakowskiego oddziału SARP.

Całoroczny, usytuowany w partii szczytowej pasma obiekt, będzie także punktem obserwacyjnym, jego personel wspomagać będzie mógł administrację leśną w sygnalizowaniu zagrożeń, w tym pożarowych i związanych z dewastacją środowiska.

Rozstrzygnięcie i publiczne ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej koncepcji nowego schroniska na Lubaniu zaplanowano na 11 grudnia 2020 tego roku. Zwycięzca postępowania otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł oraz zaproszenie do wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej na podstawie pracy konkursowej. Przewidziano także nagrody: drugą (15 tys. zł) i trzecią (10 tys. zł).

Przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy samorządu województwa małopolskiego i Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Uzyskało dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert z dziedziny turystyki „Małopolska Gościnna”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl