fot. flickr.com

Macedonia Północna dołącza do NATO

Macedonia Północna jest już pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. To trzydziesty członek NATO.

To była długa droga. Procedura włączenia Macedonii do struktur NATO trwała prawie 30 lat.   Wszystko przez konflikt Macedonii Północnej z Grecją, w którym kwestią sporną była nazwa państwa.

– Ta nazwa nawiązująca historycznie do krainy, którą Grecy uważają za fragment swojego terytorium, swojej spuścizny, może być podstawą do jakichś żądań terytorialnych ze strony Macedonii wobec Grecji – mówi politolog Jarosław Komorniczak.

Ostatecznie władze już nie Macedonii, a Macedonii Północnej i Grecji doszły do porozumienia. 27 marca państwo zostało oficjalnym członkiem NATO. 

„Witamy w #NATO,  #Macedonię Północną!  To była długa droga, ale wszystkie wysiłki opłaciły się. Formalny proces akcesyjny jest teraz zakończony i cieszymy się, że trzydziesty członek naszego Sojuszu jest z nami” – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Przynależność do Sojuszu to dla Macedonii Północnej gwarancja bezpieczeństwa i stabilności – wskazuje politolog Jarosław Komorniczak.

– Kiedy kryzys światowy na pewno będzie powodował wzrastanie tendencji do różnego rodzaju napięć, konfliktów, to to, że ktoś jest członkiem takiego elitarnego klubu jak NATO na pewno jest zarówno dodatkowym argumentem wewnętrznie, jak i będzie na pewno argumentem w radzeniu sobie z kryzysem – podkreśla Jarosław Komorniczak.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej czy NATO – jak tłumaczy Jarosław Komorniczak – ze względu na swą przynależność do tych struktur są traktowane bardziej wiarygodnie niż te kraje, które do nich nie należą.

TV Trwam News

drukuj