fot. PAP/EPA

NATO: Decyzja w sprawie nowych dowództw na szczycie w lipcu

Decyzje o lokalizacji nowych ośrodków dowodzenia zostaną ogłoszone podczas kolejnego spotkania ministrów obrony sojuszu w czerwcu – powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 r. sojusznicy postanowili dokonać przeglądu struktury dowódczej w reakcji na nowe zagrożenia i wyzwania, w tym na agresywne działania Rosji. W listopadzie ub.r. państwa NATO zgodziły się co do potrzeby powołania nowych centrów dowodzenia, jednego odpowiedzialnego za zabezpieczenie transportów na północnym Atlantyku, drugiego odpowiedzialnego za transport wojsk i sprzętu w Europie, a także centrum operacji w cyberprzestrzeni. Nie przesądzono wtedy lokalizacji dowództw.

Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz deklarował gotowość Polski do przyjęcia innego, armijnego dowództwa; stanowisko to potwierdził w styczniu nowy minister obrony Mariusz Błaszczak. W ramach reformy struktur dowodzenia NATO Polska zaproponowała utworzenie dowództw armijnych, jednym z nich miałaby się stać kwatera Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

PAP/RIRM

drukuj