fot. gov.pl

22 lata temu Polska wstąpiła do NATO

Mijają 22 lata od wstąpienia Polski do NATO. Wraz z naszym krajem do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączyły również Czechy i Węgry. Nasze kraje otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Dokumenty ratyfikacyjne szefowie MSZ przekazali sekretarz stanu USA w amerykańskim mieście Independence 12 marca 1999 r.

Gen. Roman Polko podkreślił, że członkostwo w NATO jest dla nas przede wszystkim gwarantem wolności i bezpieczeństwa. Były dowódca GROM wskazał, że dzięki niemu nastąpiło też wiele przemian w polskiej armii, także pod względem sprzętu. A teraz – jak zaznaczył – odgrywamy większą rolę w NATO.

Dzisiaj już nie jesteśmy tym początkującym nowicjuszem NATO czy drugorzędnym parterem. Przełamana została bariera, żeby jednak siły NATO nie stacjonowały na terytorium państw, które kiedyś były pod sowiecką okupacją, ale mamy silny komponent chociażby amerykański również na Litwie, Łotwie i Estonii. To jest naprawdę ogromna zmiana i to, co najważniejsze – dzięki naszej obecności w sojuszu, dzięki temu, że sojusz jest mocny, mimo tego co dzieje się za flanką wschodnią na Białorusi czy w Rosji, możemy czuć się bezpiecznie – dodał gen. Roman Polko.

W 22. rocznicę wejścia Polski do NATO resort obrony ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych pod hasłem ,,Mur, ale historia Wojska Polskiego”.

Szef MON Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że ,,dzięki dofinansowaniu MON w całym kraju powstaną murale opowiadające o dawnych i współczesnych dziejach Wojska Polskiego”. Na realizację zadań resort przeznaczy 1,5 mln zł.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl