fot. PAP/Paweł Supernak

M. Woźniak: Umowa ze spółką Synthos na dostawę LNG stanowi pokaźną część krajowego rynku

Umowa ze spółką Synthos na dostawę LNG stanowi pokaźną część krajowego rynku – wskazał wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak. Spółka podpisała kontrakt na ponad 8 tys. ton gazu skroplonego do 2021 roku. Zakłady Synthos w Oświęcimiu przeznaczą surowiec do celów energetycznych.

Skroplony gaz ziemny ma pochodzić z terminala LNG w Świnoujściu i z instalacji skraplającej PGNiG w Odolanowie. Realizacja kontraktu wymaga dwóch dostaw dziennie.

Maciej Woźniak podkreślił, że zawarty kontrakt jest dla PGNiG pod względem wolumenu jednym z największych.

To bardzo pokaźna część naszego portfela gazu skroplonego, który sprzedajemy na rynku w Polsce. Nazywamy to tzw. rynkiem Small-Scale LNG – jest to gaz, który w jakiejś części zastępuje dostawy gazu sieciowego szczególnie tam, gdzie jest problem z przepustowościami gazociągów, jeszcze jest problem, bo ta sieć na bieżąco jest rozwijana. Nie chcąc zostawiać naszych klientów w oczekiwaniu na odpowiednie dostawy, oferujemy właśnie dostawy gazu skroplonego. Zgodnie z relacjami naszych klientów, jesteśmy pierwszym wyborem, jeśli chodzi o dostawy LNG – powiedział Maciej Woźniak.

LNG, który dotrze do Oświęcimia, zastąpi w zakładach Synthosu węgiel w części kotłów do produkcji energii.

Spółka to producent kauczuków syntetycznych używanych do opon, składników farb i lakierów oraz środków ochrony roślin. W sumie w zakładach powstaje ok. 2 mln ton produktów i surowców rocznie.

RIRM

drukuj