fot. Twitter/IPN

Jarosław: Powstaje dokument o pierwszych dniach wojny widzianej oczyma dzieci

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny, w Jarosławiu powstaje film dokumentalny opowiadający o życiu codziennym w czasie okupacji, o pierwszych dniach wojny w tym mieście, widzianych oczyma ówczesnych dzieci. Premiera planowana jest na 11 września br.

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowieści świadków tamtych czasów. Pomysłodawcą dokumentu jest Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” w Jarosławiu. Będzie to już trzecia produkcja filmowa tego jarosławskiego stowarzyszenia dotycząca okupacji.

Jak poinformowała PAP szefowa stowarzyszenia Iwona Zelwach, film pokaże pierwsze dni września 1939 roku w Jarosławiu oraz życie codzienne w okresie okupacji jarosławskich dzieci, których beztroskie dzieciństwo zakończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej.

„Film będzie oparty na relacjach świadków – dzieciach wojny, które opowiedzą o swoim utraconym dzieciństwie, przerwanych marzeniach, o strachu, głodzie, rozłące i morzu wylanych łez. Jednym ze świadków wydarzeń jest Zdzisław Stankiewicz, który jako 11-letni chłopiec był świadkiem rozstrzelania ojca oraz najbliższych sąsiadów, a on sam cudem uniknął śmierci” – opowiedziała Iwona Zelwach.

Głównymi postaciami filmu będą świadkowie tamtych dni, a niektóre z postaci zagrają uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych i ogólnokształcących w Jarosławiu, a także członkowie stowarzyszenia.

Bedzie to już trzeci film przedstawiający historię Jarosławia w czasie II wojny światowej. W 2017 roku powstał fabularyzowany dokument przedstawiający aresztowania i wywózkę do obozu koncentracyjnego w Auschwitz w maju 1940 roku uczniów jarosławskiej „Budowlanki”. Byli oni pierwszymi polskimi więźniami obozu.

Film nakręcili pasjonaci historii, którzy później zawiązali Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości”. Jego szefowa Iwona Zelwach, nauczycielka historii w jarosławskiej „Budowlance” mówiła wówczas, że celem stowarzyszenia jest przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy o czasach II wojny światowej i męczeństwie Polaków na terenie powiatu jarosławskiego.

„Ocalenie tej wiedzy od zapomnienia wydaje się być powinnością naszych czasów” – podkreśliła wówczas Iwona Zelwach.

Kolejnym obrazem był także fabularyzowany dokument z 2018 r. „Kidałowice. Zapomniana historia” o kilkorgu młodych członkach AK rozstrzelanych latem w 1944 r. w kidałowickim lesie niedaleko Jarosławia.

Trzeci film będzie ukazany z perspektywy ówczesnych dzieci. „Tym razem stowarzyszenie pokaże historię widzianą oczyma dzieci, dzisiaj już bardzo sędziwych osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami, aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała ku przestrodze ludzkości” – zauważył Konrad Sawiński z jarosławskiego starostwa powiatowego.

Realizatorem filmu jest TVP 3 Rzeszów przy udziale starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana, który współfinansuje produkcję.

Ponadto Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, w związku z przypadającą 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej planuje odsłonić tablicę pamiątkową na byłym budynku administracyjno-mieszkalnym dawnej Rzeźni Miejskiej w Jarosławiu przy ul. Nad Sanem 47.

„Tablica będzie poświęcona pamięci mieszkańców Jarosławia, pierwszych ofiar II wojny światowej, ukrywających się w piwnicach tego budynku, rozstrzelanych 11 września 1939 r. po zajęciu Jarosławia przez okupanta niemieckiego” – przekazała Iwona Zelwach.

Dodała, że na tablicy zostaną wymienione nazwiska rozstrzelanych 6 osób.

PAP/RIRM

drukuj