fot. TV Trwam

M. Wild: Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się w środę projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – poinformował PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Mikołaj Wild.

„Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się dziś projektem ustawy o CPK. Wpłynęły dodatkowe uwagi, które są na bieżąco wyjaśniane. I ze względu na krótki termin nie było możliwości wyjaśnienia ich wszystkich przed posiedzeniem Stałego Komitetu Rady Ministrów” – powiedział w środę Mikołaj Wild, który jest odpowiedzialny za opracowanie tego projektu.

W środowy porządek obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów był wpisany punkt dotyczący projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji CPK, zwany potocznie specustawą.

Jak wynika z Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, drugi kwartał tego roku to planowany termin przyjęcia przez rząd projektu specustawy dot. CPK

„Uchwalenie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest konieczne dla zapewnienia terminowego i prawidłowego przygotowania i realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów budowy w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego” – czytamy w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.

Jak napisano, „celem tego przedsięwzięcia jest budowa i eksploatacja rentownego innowacyjnego węzła transportowego, który (…) uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata”.

Inwestycja ma również doprowadzić do powstania systemu transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego, zapewniając jednocześnie rozwój i trwałą integrację aglomeracji położonych w bezpośrednim sąsiedztwie tego portu.

„W zakresie sfery zarządczej (ustrojowej) ustawa ustanawia organy i podmioty, wskazując ich rolę w procesie koordynacji, przygotowania i realizacji inwestycji, co jest niezbędne z uwagi na bezprecedensowy charakter inwestycji CPK wraz z przedsięwzięciami jej towarzyszącymi. W sferze inwestycyjnej projekt stanowi specjalne rozwiązanie prawne, dedykowane nie tylko inwestycji w zakresie CPK, lecz również przewidujące mechanizmy koordynacji i uproszczenia inwestycji towarzyszących i wynikających z budowy portu” – wskazano.

Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę ws. „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Na lokalizację portu wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów.

PAP/RIRM

drukuj