[TYLKO U NAS] M. Wild: Ekspertyzy potwierdzają potrzebę budowy CPK

Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy mówią jednoznacznie: przeniesienie ruchu cywilnego z Warszawy do nowego portu lotniczego jest dobre dla polskiego lotnictwa. Uważam, że polscy politycy powinni kierować się interesem Polski, a niemieccy Niemiec – mówi w rozmowie z Szymonem Kozupą z TV Trwam Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Odniósł się w ten sposób do planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ostatnim czasie wokół planowanej inwestycji CPK odbywa się sporo dyskusji. Rząd przekonuje, że jest to inwestycja konieczna. Opozycja podkreśla z kolei, że to dublowanie lotniska w Warszawie.

– Dobrze, że ta dyskusja jest. Uświadamiamy opinii publicznej, że budujemy nowy główny punkt komunikacyjny na mapie kraju. To przełom w sposobie podróżowania po Polsce i na inne kontynenty. To coś, co będzie nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla wszystkich Polaków. Dyskusje często są skierowane na emocje, by podbijać lęki – podkreśla Mikołaj Wild.

– Podczas spotkań jest pewien mechanizm. Grupka osób stara się przerywać wypowiedzi tych, którzy mówią o CPK. To jest naturalne i pokazuje skalę wyzwań, z jaką się mierzymy – dodaje.

Sprawa CPK jest wykorzystywana także w kampanii na urząd prezydenta Warszawy. Dwaj główni kandydaci – Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski – mają różne spojrzenie na sprawę.

– Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy mówią jednoznacznie: przeniesienie ruchu cywilnego z Warszawy do nowego portu lotniczego jest dobre nie tylko dla lotnictwa, ale też warszawiaków. Wokół tego „legendarnego” zamykania Okęcia narasta kampania wyborcza w Warszawie. Postanowiliśmy zlecić ekspertyzy, czy jest możliwe połączenie działania CPK i portu Chopina. Te wątpliwości zostaną więc wyjaśnione – mówi Mikołaj Wild.

– To rzeczywiście jest jedno z wyzwań, z którymi musielibyśmy się zmierzyć, gdybyśmy pozostawili ruch cywilny w Warszawie. Powstałyby pytanie o to, jakie linie lotnicze mogą zostać w Warszawie, w jaki sposób moglibyśmy poradzić sobie z drogami dojazdowymi do Warszawy, co zrobić z infrastrukturą lotniska, które jest przeznaczona do znacznie większego ruchu niż ten, który miałby pozostać – zaznacza Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rafał Trzaskowski jest zdania, że CPK jest zdecydowanie niepotrzebny, ponieważ duży port lotniczy znajduje się w Berlinie. Zdaniem Mikołaja Wilda polscy politycy powinni dbać o interes Polski, a nie Niemiec.

– Uważam, że polscy politycy powinni kierować się interesem Polski, a niemieccy Niemiec – wskazał.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl