M. Wassermann: Ilość błędów prok. Kijanko – zadziwiająca

Ilość błędów popełniona przez prokurator Barbarę Kijanko w sprawie Amber Gold jest zadziwiająca – wskazała po dzisiejszym przesłuchaniu przewodnicząca komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann.

Barbara Kijanko, prokurator z Gdańska, to jeden z kluczowych świadków w prowadzonym śledztwie. Była ona pierwszym prokuratorem w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz zajmującym się piramidą finansową. Sprawa została jej powierzona w 2009 roku, kiedy zawiadomienie dotyczące Amber Gold złożyła Komisja Nadzoru Finansowego.

Posłowie pytali świadka przede wszystkim o czynności prokuratorskie, jakie podjęła, aby wyjaśnić nieprawidłowości. Barbara Kijanko zasłaniała się niepamięcią lub odmawiała odpowiedzi. Jak stwierdziła, ze względu na zły stan zdrowia i upływający czas, nie pamięta żadnych szczegółów związanych z Amber Gold. Nie potrafiła też powiedzieć, dlaczego tydzień przed przesłuchaniem Marcina P., twórcy Amber Gold, udostępniła mu akta sprawy.

Swoistą amnezję zaprezentowaną przez prokurator Kijanko można w prosty sposób zweryfikować poprzez akta – mówiła szefowa komisji Amber Gold.

–  Z tych akt wynika, że pani prokurator nie wykonała ani jednej czynności. My zadaliśmy jej tylko część pytań związanych z tymi rzeczami, które są niezgodne z procedurą karną i z celem postępowania karnego, jak choćby danie osobie, która ma być przesłuchana, materiału na okoliczność tego, co będzie miała mówić za tydzień do protokołu. Te dokumenty i te postanowienia były pisane na kolanie, kiedy jest szereg informacji, że Amber Gold jest wykreślony z rejestru domów składowych, a pani prokurator dalej w uzasadnieniu pisze o tym, że Komisja Nadzoru Finansowego powinna przestać się interesować Amber Gold, bowiem on jest pod jurysdykcją domu składowego – powiedziała Małgorzata Wassermann.

W lutym komisja przekazała do Prokuratora Generalnego dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratorów prowadzących sprawę Amber Gold.  Jedno z nich dotyczyło prok. Kijanko i tego, jak było prowadzone przez nią postępowanie ws. Amber Gold w okresie grudzień 2009 – czerwiec 2012 r.

RIRM

drukuj