M. Warchoł: Wykonanie postanowienia TSUE wymaga stworzenia podstawy prawnej

Wykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wymaga stworzenia podstawy prawnej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Trybunał zdecydował w ubiegły piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącej przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.

Wiceminister sprawiedliwości był dziś pytany przez posłów opozycji, czy polskie władze zastosują się do tego postanowienia.

Marcin Warchoł oświadczył, że Polska przestrzega prawa UE w związku tym rząd podejmie odpowiednie kroki prawne w celu wdrożenia nakazów płynących z postanowienia TSUE.

– Wykonanie postanowienia TSUE wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o SN oraz podstawy prawnej do zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku. Zmiana taka musi uwzględniać treść artykułu 178. konstytucji, który stanowi wyraźnie, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek KRS – podkreślił Marcin Warchoł.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że według wstępnej analizy po decyzji TSUE potrzebna będzie nowelizacja ustawy o SN.

Rzecznik PiS Beata Mazurek oświadczyła wczoraj z kolei, że PiS – jako klub – nie pracuje nad nowelizacją ustawy o SN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl