M. Świrski o zarzutach koalicji rządzącej: Nie mogliśmy przekazać pieniędzy z abonamentu osobom, które nie mają umocowania prawnego

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski,  odpiera zarzuty stawiane mu przez polityków koalicji rządzącej. W czwartek złożyli oni wstępny wniosek o postawienie go przed Trybunał Stanu. Najważniejszy zarzut w nim zawarty dotyczy blokowania środków z abonamentu dla mediów publicznych.

Maciej Świrski podkreślił, że nie może przekazać tych środków osobom, które nie mają umocowania prawnego do tego, by zarządzać mediami publicznymi.

Krajowa Rada nie zgadza się na bezprawne zmiany w mediach publicznych. W naszej opinii to bezprawie nie może trwać. Musi być przywrócony stan prawa, a ustawy nie zostały zmienione, które obowiązywały 20 grudnia. To, co się wydarzyło, jest działaniem całkowicie bezprawnym. W związku z tym nie mogliśmy przekazać pieniędzy z abonamentu osobom, które faktycznie rządzą mediami publicznymi, ale nie mają umocowania prawnego, stąd przekazaliśmy kwoty abonamentowe do depozytu sądu, bo jeżeli jest spór czy osoba, która zgłasza się po pieniądze publiczne, jest umocowana prawnie, czy też nie, to rozstrzygają sądy. Nie możemy tego zrobić, bo jeżeli byśmy to zrobili, to właśnie byłby powód do stawiana nas przed Trybunałem Stanu – wyjaśnił.

W ocenie Macieja Świrskiego koalicja rządząca chce zmusić Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do działania pod swoje dyktando oraz milczenie. Wniosek o Trybunał Stanu dla Macieja Świrskiego zostanie poddany analizie, a następnie trafi do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

O postawieniu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przed Trybunałem Stanu decyduje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl