fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm: zakończyło się wysłuchanie publiczne projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym

W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości głos zabrali m.in. przedstawiciele organizacji prawniczych i pozarządowych oraz stowarzyszeń sędziowskich.

Pod projektami zmian w Trybunale Konstytucyjnym podpisali się posłowie koalicji rządowej. Dokumenty budzą wiele kontrowersji. Zawierają m.in. zapis o unieważnieniu wyroków wydanych w ostatnich latach przez sędziów, których nie uznaje obecna koalicja. Rozszerzeniu miałby ulec też zakres rozpoznawania skarg konstytucyjnych.

Sędzia Zygmunt Drożdżejko z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie negatywnie ocenił projektowane regulacje. Zaznaczył, że wprowadzą chaos.

– Są one sprzeczne z konstytucją, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 19 ust. 1 Traktatu o UE. (…) Ponadto ustawy nie rozwiązują żadnych problemów występujących obecnie w Trybunale Konstytucyjnym. Będą one tylko źródłem chaosu. Na obecnym etapie jedynie trwałym sposobem rozwiązania sporu politycznego wokół TK jest szerokie porozumienie, które zostanie zaakceptowane przez wszystkie liczące się siły – powiedział sędzia Zygmunt Drożdżejko.

Sędzia Łukasz Piebiak ze Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski odniósł się z kolei do zapisu umożliwiającego powtarzanie kadencji przez prezesa TK. Jak przypomniał, takie rozwiązanie wcześniej zostało już uznane za niekonstytucyjne.

– Obecna propozycja jest wtórnie niekonstytucyjna. (…) Jest to bardzo poważne zagrożenie dla niezależności prezesa TK i niezawisłości sędziowskiej, ponieważ – zgodnie z projektem – o powierzeniu stanowiska prezesa będzie decydował prezydent RP. Może to rodzić z jednej strony pokusę po stronie prezydenta wpływania na sposób zarządzania, a być może również orzekania przez prezesa TK. Z drugiej strony wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom decydenta, czyli prezydenta, który jest uczestnikiem postępowania przed TK – zauważył sędzia Łukasz Piebiak.

Po wysłuchaniu poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz z Platformy Obywatelskiej poinformowała, że sejmowa komisja powinna przystąpić do dalszych prac nad projektami o TK jeszcze przed wakacjami.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl