fot. PAP/EPA

M. Morawiecki: Prezentacja poglądów niezgodnych z mainstreamem UE daje płaszczyznę do dobrej debaty

Cieszę się, że podczas debaty w PE udało się zaznaczyć odrębność wizji Polski; prezentowanie różnych, czasami nawet niezgodnych z mainstreamem europejskim poglądów, daje płaszczyznę do dobrej debaty i wymiany poglądów – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w Strasburgu.

Dziś w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyła się debata dotycząca przyszłości Unii Europejskiej, której głównym mówcą był premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył on m.in., że Unia targana w ostatnich latach kilkoma kryzysami znalazła się na zakręcie, na którym musi ponownie wsłuchać się w głos swych obywateli. W swoim wystąpieniu krytykował też plany ograniczenia finansowania polityki spójności.

W trakcie debaty, większość liderów frakcji parlamentarnych skrytykowała polski rząd za reformy wymiaru sprawiedliwości, w tym zmiany dotyczące Sądu Najwyższego.

Premier na briefingu prasowym przed wylotem do Polski wyraził radość z pokazania zgodnej ze zdrowym rozsądkiem wizji Polski.

– Cieszę się, że udało się zaznaczyć tę odrębność wizji Polski, ale połączoną ze zdrowym rozsądkiem i z tym, co staje się jakby taką prawdą coraz bardziej jasną, oczywistą w bardzo wielu krajach Europy – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Powiedział też, jak pozytywnie był zaskoczony tym, że „tak wielu europarlamentarzystów, również z grup nam nie do końca sprzyjających, interesuje się sprawami tak ważnymi i komentują je w sposób bardzo podobny do nas”. Wymienił m.in. problematykę dot. Rosji, bezpieczeństwa, Nord Stream 2, migracji oraz uchodźców.

PAP/RIRM

drukuj