fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki spotka się dziś z Ursulą von der Leyen

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Poruszone mają zostać m.in. sprawy polityki klimatycznej oraz związane z Krajowym Planem Odbudowy.

Spotkanie polityków odbywa się w przeddzień przedstawienia przez Komisję pakietu propozycji legislacyjnych dotyczących strategii UE osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Wspólnotę do 2050 r.

Europoseł PiS, Ryszard Czarnecki, wyraził nadzieję, że w trakcie rozmów omówiona zostanie polityka podwójnych standardów, jaką prowadzi Bruksela. Zwrócił uwagę, że UE oczekuje od Polski szybkiego wygaszania kopalń, podczas gdy inne kraje członkowskie sprowadzają węgiel z zagranicy.

– Mam wrażenie, że ideologii klimatycznej towarzyszy wielka hipokryzja, ponieważ z jednej strony mówimy o zamykaniu kopalń, ale w Niemczech one funkcjonują, a w Wielkiej Brytanii ma być otwarta nowa. Z drugiej strony Niemcy na potęgę eksportują urządzenia górnicze do krajów Ameryki Łacińskiej, z których  węgiel jest sprowadzany do Europy. Myślę, iż sytuacja, w której są równi i równiejsi, jest nie do zaakceptowania. To musi być istotnym tematem rozmów na linii Mateusz Morawiecki – Ursula von der Leyen – powiedział Ryszard Czarnecki.

Niewykluczone, że tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, będą również kwestie związane m.in. z praworządnością oraz sporem wokół nowelizacji ustawy medialnej.

 

RIRM

drukuj