fot. PAP/Andrzej Lange

M. Morawiecki: Afryka jest ciekawym rynkiem dla polskich firm

Afryka to potężny rynek, ciekawy dla europejskich firm, również polskich – powiedział w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu bierze udział w forum wysokiego szczebla Afryka-Europa. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszy kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski.

Spotkanie ma na celu ocenę obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą w zakresie innowacji i digitalizacji.

– Afryka dzisiaj to 1 mld 200 mln ludzi. Za kilkanaście lat będzie to pewnie trzykrotnie więcej niż liczba mieszkańców Unii Europejskiej, a więc potężny rynek. Rynek, który jest ciekawy dla europejskich firm i bardzo dobry również dla polskich firm, ponieważ Polacy mają zdolność do eksplorowania nowych rynków, potrafią śmiało stawiać pierwsze kroki na nieznanym lądzie gospodarczym. Te kontakty, które dzisiaj nawet polscy przedsiębiorcy nawiązali z afrykańskimi przywódcami, są bardzo obiecujące – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że Polska ma już siedem biur handlowych na kontynencie afrykańskim między innymi w Algierii, Egipcie, Etiopii i Senegalu. Powstaną też kolejne w Nigerii czy RPA.

Biura handlowe mają pomagać polskim przedsiębiorcom w nawiązaniu bezpośrednich, bliskich relacji z lokalnymi partnerami. Otwiera to szansę na ekspansję przemysłu spożywczego, sprzedaż płodów rolnych, jak i przetworzonych owoców i warzyw.

Forum Afryka-Europa organizują wspólnie władze Austrii oraz Rwandy.

RIRM

drukuj