fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

M. Maląg ponownie apeluje do R. Trzaskowskiego o sprawną realizację wniosków z tarczy antykryzysowej

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg kolejny raz zaapelowała do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o sprawną obsługę wniosków o pożyczki w ramach „tarczy antykryzysowej”. „93 tys. warszawskich przedsiębiorców nadal czeka na wypłatę pożyczek” – podkreśliła minister.

Szefowa MRPiPS na czwartkowej konferencji prasowej poinformowała, że w ramach „tarczy antykryzysowej” do przedsiębiorców trafiło już 14 mld zł. Podkreśliła, że jeden z instrumentów tarczy – pożyczki dla mikroprzedsiębiorców to pomoc, która powinna bezproblemowo docierać do firm.

„Przygotowaliśmy prosty wniosek o udzielenie pożyczki, a procedury rozpatrywania wniosku przez urzędy zostały maksymalnie uproszczone” – wskazała minister.

Podziękowała wszystkim dyrektorom Powiatowych Urzędów Pracy, którzy zajmują się obsługą wniosków. Jednocześnie minister zaapelowała do włodarzy miast o sprawne i skuteczną realizację tego zadania.

„Dlatego też, zachęcam pana Rafała Trzaskowskiego do skupienia się na realizacji tego zadania. Spójrzmy na warszawskich przedsiębiorców: 93 tys. warszawskich przedsiębiorców nadal czeka na wypłatę pożyczek. Proszę o podjęcie wszelkich działań, aby to zadanie było realizowane” – powiedziała Marlena Maląg.

Tę samą prośbę minister skierowała do starosty powiatu poznańskiego Jana Grabkowskiego.

„Przedsiębiorcy z tego powiatu również czekają na wsparcie” – podkreśliła.

Minister rodziny przekazała, że do tej pory złożono 1,5 mln wniosków o mikropożyczki.

„Milion wniosków jest zrealizowanych pozytywnie na kwotę 5 mld zł. To 65 proc. wykonania zadania” – wskazała. „Niestety Warszawa nadal odstaje, dlatego panie prezydencie miasta stołecznego Warszawy, zachęcam do tego, aby zająć się swoim miastem, aby przedsiębiorcy z Warszawy dostali pieniądze” – powiedziała.

Minister odniosła się także do słów wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego, który w środę na Twitterze oskarżył resort o publikację nieprawdziwych informacji. Opublikował grafikę, w której – jak napisano – zestawiono dane prezentowane przez MRPiPS z danymi uzyskanymi z powiatowych urzędów pracy. Wynika z niej, że według urzędów pracy, m.in. w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu, pozytywnie rozpatrzono mniejszy odsetek wniosków niż ten, który podawało ministerstwo rodziny.

Marlena Maląg podkreśliła, że dane o realizacji pożyczek dla mikroprzedsiębiorców prezentowane przez MRPiPS są zaciągane automatycznie z systemu, do którego wprowadzają je pracownicy powiatowych urzędów pracy.

„W Łodzi wypłacono 111 mln zł, we Wrocławiu wypłacono 103 mln zł, w Warszawie – 94 mln zł. W mojej ocenie 111 to więcej niż 94” – zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Wskazała, że w czołówce realizacji pożyczek dla mikroprzedsiębiorców są województwa: warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie oraz łódzkie.

„Jeszcze raz bardzo proszę pana Rafała Trzaskowskiego, nie zajmujmy się dużą polityką, zajmijmy się swoim miastem, swoją małą ojczyzną. Jesteśmy gotowi nawet wysłać do pana wolontariuszy. W ministerstwie jest grupa osób, która jest gotowa od jutra pójść i wesprzeć. Prosimy o sygnał” – dodała minister.

Wiceminister rodziny Alina Nowak zapewniła z kolei, że aby umożliwić urzędom pracy sprawną i szybką działań, na bieżąco przekazywane są do urzędów pracy środki na ich finansowanie. Podkreśliła, że resort ze swojej strony przygotował m.in. proste wnioski i instrukcje dla urzędów, które miały uprościć procedurę wypłat.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm zatrudniających do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa-zlecenie, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

PAP

drukuj