fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

M. Maląg: Nie ma planów zakończenia programu 500+

Wbrew pojawiającym się informacjom medialnym nie ma planów zakończenia programu 500 plus – powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Jak zapewniła, choć nie ma co się spodziewać waloryzacji tego świadczenia, program będzie realizowany w kolejnych latach.

Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, że rok 2021 może być ostatnim, w którym obowiązywałby program minister powiedziała, że „absolutnie nie ma takich planów rządowych w żadnym zakresie”.

„Celem wprowadzenia tego świadczenia była inwestycja w rodzinę, podniesienie dzietności, ale także zwrócenie uwagi na godność rodziny. Te wskaźniki zostały osiągnięte. Na tym etapie pracujemy przede wszystkim nad strategią demograficzną” – powiedziała minister Maląg.

Jak dodała, założenia do strategii jej resort przedstawi „najpóźniej pod koniec czerwca”.

„Ona przede wszystkim pokaże, w jakim kierunku powinno iść wsparcie do rodzin. I to już nie takie bezpośrednie wsparcie typu: waloryzacja 500 plus. Ale program 500 plus będzie realizowany, to z całą odpowiedzialnością podkreślam” – powiedziała Marlena Maląg.

„Do tej pory do polskich rodzin zostało przekazane, a więc zainwestowaliśmy w polską rodzinę z małymi dziećmi, ponad 95 mld zł. I to świadczenie będzie realizowane. Również będziemy rozwijać programy, które wspomagają rodziny tj. >>Maluch plus<< i kontynuować program >>Dobry start<<” – dodała minister.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku, zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od lipca ub. roku działa on w rozszerzonej formule – świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

PAP

drukuj