fot. facebook/Marek Jakubiak

M. Jakubiak: Nowa ordynacja wyborcza byłaby ograniczeniem reprezentacji poglądów Polaków w PE

Każdy, kto będzie chciał w przyszłości reprezentować swoje środowisko, nie będzie miał takiej szansy. Zebranie 16 proc. z aktywnej sceny politycznej przy urnach wyborczych zakrawa o cud – powiedział o nowej ustawie o ordynacji wyborczej do PE, którą chce wprowadzić PiS, pos. Marek Jakubiak.

Nie milkną komentarze po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy na temat noweli ordynacji wyborczej do PE. Szef Państwa Polskiego w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna” zaznaczył, że ma ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Oświadczył też, że skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji. [czytaj więcej]

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki ocenił, że zmiana upraszcza wybory i przybliża je obywatelom.

„Mamy nadzieję, że prezydent Andrzej Duda uzna nasze racje” – powiedział.

Prezydencki minister Andrzej Dera wskazał z kolei, że zmiany dotyczące ordynacji do PE, które skutkują podniesieniem realnego progu wyborczego, są niebezpieczne dla demokracji.

Poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak wskazuje, że nowa ordynacja doprowadzi do „zabetonowania” sceny politycznej.

– To oznacza, że każdy, kto będzie chciał w przyszłości reprezentować swoje środowisko, nie będzie miał takiej szansy, dlatego że zebranie 16 proc. z aktywnej sceny politycznej przy urnach wyborczych zakrawa o cud. Tak więc jest to działanie z premedytacją, mające na celu ograniczenie reprezentacji poglądów narodu polskiego w europarlamencie – podkreśla Marek Jakubiak.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Kukiz’15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej skierowali do prezydenta list z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji do PE.

RIRM

drukuj