fot. wikipedia

M. Horała: Były wiceminister finansów M. Grabowski wykazuje się ogromną niekompetencją

Były wiceminister finansów Maciej Grabowski wykazuje się ogromną niekompetencją – mówi szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT poseł Marcin Horała. Komisja kontynuuje wątek śledztw dot. resortu finansów.

Marcin Grabowski w latach 2008-2013 pełnił funkcję wiceministra finansów. Był także głównym rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych, a w latach 2013-2015 ministrem środowiska.

Uważam, że działania, które podejmowaliśmy w celu walki z wyłudzeniami VAT były adekwatne do sytuacji i kontekstu, w którym funkcjonowaliśmy – zapewnił Marcin Grabowski.

Podobnie jak poprzedni świadkowie podkreślał, że robił co mógł, aby walczyć z przestępczością VAT.

Problemem była jednak niewiedza lub świadoma bierność – wskazuje poseł Marcin Horała. Szef komisji zaznacza, że z zeznań świadka wyłania się obraz niekompetencji i braku profesjonalizmu.

W ogóle nie kojarzy całych obszarów legislacji z rozporządzeń, pod którymi się podpisywał. Jeden przykład: w 2011 r. zniesiono obowiązek, żeby jak ktoś importuje towar i może z tego tytułu mieć obowiązek zapłacenia VAT, ażeby składał zabezpieczenie do urzędu skarbowego. To spowodowało ogromną skalę wyłudzeń, bo importer to zazwyczaj jest znikający podatnik, który nie wpłaca VAT. Po dwóch latach w trybie bardzo pilnym to załatano. I minister Granowski, który się podpisywał pod tym, bo to jego departamenty to przygotowały, odpowiedział, że w ogóle tego nie kojarzy, nie wie, nie pamięta w ogóle takiego zdarzenia, nie wie, kto za tym był, jakie były przesłanki, a także nie wie, dlaczego to zlikwidowano – zaznacza Marcin Horała.

Kolejne przesłuchani już w czwartek. Na pytania śledczych odpowie Renata Hayder, która pełniła przy ministrze Jacku Rostowskim funkcję „doradcy społecznego”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj