fot. PAP/Rafał Guz

M. Gróbarczyk: Program poprawy retencji na obszarach rolnych do 2025 roku

Nowy program poprawy retencji na obszarach rolnych, który został zaplanowany do połowy 2025 roku, zakłada przebudowę około 1 tys. urządzeń wodnych – poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

„Od 2020 roku udało się zgromadzić 50 milionów metrów sześciennych wody więcej. To pozwoliło nam zwiększyć poziom nawodnienia w obszarze około 40 tys. hektarów. Dzisiaj chcieliśmy ogłosić kolejny program. (…) Mamy nadzieję, że to działanie znacznie podniesie retencjonowanie wody właśnie w obszarach rolnych, około 1000 urządzeń wodnych będzie przebudowanych” – powiedział Marek Gróbarczyk.

Dodał, że realizacja tego programu będzie o tyle trudna, że każda przebudowa wymaga projektu, pozwolenia środowiskowego i pozwolenia na realizację inwestycji.

„Komisja Europejska ustaliła, że na zamknięte zadanie możemy przeznaczyć tylko 10 mln zł. Więc proszę zwrócić uwagę, jeśli do wydatkowania jest około 1 mld zł, to ile tych przetargów trzeba przeprowadzić” – zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że program zwiększenia możliwości retencyjnych na obszarach rolnych zaplanowany został do połowy 2025 roku.

Marek Gróbarczyk dodał, że obecnie sytuacja w obszarach rolnych, jeśli chodzi o poziom wilgotności gruntów, jest alarmująca, ale jeśli taka jak teraz aura pogodowa się utrzyma, to niedługo będzie niebezpieczna.

„Obecnie ta wilgotność kształtuje się w granicach 30 proc., jeśli chodzi o powierzchniowe warstwy gleby. Liczyliśmy, że deszcze zaczną się trochę wcześniej, tak przynajmniej wskazywały oceny IMGW. Niestety mamy przesunięcie na okres późniejszy, a więc pierwsze dni kwietnia, gdzie powinny się rozpocząć deszcze” – stwierdził wiceminister.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl