PAP/Jakub Kaczmarczyk

M. Błaszczak: Zależy mi na tym, by podwyżki w WP trafiły do najniżej uposażonych żołnierzy

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich Stacji Lotniczej w podpoznańskiej Ławicy. Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Babkach otrzymała sztandar. Został on ufundowany przez mieszkańców Wielkopolski.

W uroczystościach uczestniczył minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, że służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem i honorem. Mówił też o godnej płacy żołnierzy. W tym kontekście przypomniał, że otrzymają oni znaczące podwyżki.

– Oprócz honoru związanego ze służbą państwo jest zobowiązane do tego, aby godnie wynagradzać swoich żołnierzy – zaznaczył minister.

– W latach 2010-15 takich podwyżek w ogóle nie było, a podwyżki, które teraz zostały zapewnione w budżecie MON są najwyższe od lat. Stanowią 3,63 wielokrotności kwoty bazowej. Stąd przeciętne wynagrodzenie w Wojsku Polskim wzrośnie do kwoty 5530 zł. Zależy mi na tym, żeby najwyższe podwyżki trafił do żołnierzy liniowych, do żołnierzy dziś najniżej uposażonych – dodał.

Lotnisko w podpoznańskiej Ławicy powstańcy wielkopolscy zdobyli 6 stycznia 1919 r. Na lotnisku oraz w hali sterowcowej na Winiarach powstańcy zdobyli liczne samoloty, silniki i części zamienne – największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.

RIRM

drukuj