fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON: Rosną zdolności bojowe wojska

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem podsumowali ćwiczenia sztabowe na Akademii Sztuki Wojennej. To największe ćwiczenia oparte o plany i symulacje po roku 1989. Szef państwa polskiego oczekuje, że wnioski z ćwiczeń pozwolą uzupełnić potrzeby sprzętowe wojska polskiego.

Ćwiczenie rzeczywiście niezwykle istotne, które pod względem skali nie miało sobie równych w III RP. Ćwiczenie jakże ważne dla stanu gotowości Wojska Polskiego do obrony naszej Ojczyzny – zaznacza minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

–  Przetestowano wszystkie procedury, które dotyczą sytuacji strategicznej obrony kraju, które wprowadzaliśmy w ostatnim czasie. To przede wszystkim nowy system kierowania i dowodzenia, strategie bezpieczeństwa narodowego, czyli te dokumenty, które przyjmowaliśmy w ciągu ostatnich lat – podkreśla prezydent RP, Andrzej Duda.

W ramach tego ćwiczenia sprawdziliśmy także użyteczność, zdolności, jakie ma sprzęt zamówiony przez MON. Myślę tu o systemie Patriot, rakietach HIMARS i samolotach F-35. Nie zdradzę tajemnicy, bo to jest powszechnie wiadome, ale chciałbym podkreślić, że znacząco wzrosły zdolności bojowe wojska polskiego – zwraca uwagę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Już wczoraj pan minister był u mnie i rozmawialiśmy o pewnych spostrzeżeniach, które nasuwają się w wyniku tego, gdzie choćby wyposażenie naszych sił zbrojnych wymaga uzupełnienia, gdzie trzeba będzie poprawiać procedury. Oczekuję od szefa sztabu generalnego i pana ministra rekomendacji w tym zakresie – podkreśla Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj