fot. TV Trwam News

W najbliższych dniach MON ma wysłać do USA zaktualizowane zapytanie ofertowe w sprawie drugiej fazy patriotów

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu MON wyśle do USA zaktualizowane zapytanie ofertowe w sprawie drugiej fazy Patriotów. Umowa na zakup ma być gotowa do podpisu jesienią przyszłego roku – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Z doniesień gazety wynika, że resort obrony chce poprosić m.in. o wycenę kolejnych sześciu baterii. Chodzi o prawie 600 pocisków niskokosztownych oraz radarów.

Niewykluczone, że Polska zakupi sprzęt w drugiej fazie. Rozmowy z USA trwają, jednak przez dobro pozycji negocjacyjnej nie zdradzamy szczegółów – mówił na antenie Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.

Rozmawiamy na temat offsetu, rozmawiamy w ogóle na temat odbudowy Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Nie ma sensu wyznaczanie terminów, bo zależy nam na jak najlepszym rezultacie, a więc zależy nam na tym, żeby nowoczesny sprzęt trafił do Polski, żeby trafił za dobrą cenę. Jeżeli będę publicznie rozważał te wszystkie zagadnienia, to osłabię sytuację negocjacyjną naszego kraju, a przecież nie o to nam chodzi – podkreślał szef MON.

Umowę na dostawy amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla naszego kraju Polska i Stany Zjednoczone zawarły w marcu. Negocjacje w tej sprawie trwały blisko trzy lata.

Pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe mają trafić do Polski w 2022 roku, kolejna dwa lata później. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”.

RIRM

drukuj