fot. PAP/Tomasz Gzell

W. Skurkiewicz: Wielkim sukcesem porozumienia między Polską i USA – plan utworzenia w Polsce dowództwa dywizyjnego

Wielkim sukcesem porozumienia między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest plan utworzenia w naszym kraju dowództwa dywizyjnego – zaznaczył wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Prezydenci Polski i USA podpisali w środę deklarację o współpracy obronnej. Przewiduje ona m.in. zwiększenie obecności wojsk USA – trwała obecność ma wzrosnąć o ok. 1 tys. żołnierzy. Polska ma kupić 32 myśliwce F-35.

W naszym kraju ma również powstać wysunięte amerykańskie dowództwo szczebla dywizji. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że negocjacje w tej sprawie trwały wiele miesięcy.

– Obecność wojsk amerykańskich to jest 5,5-6 tys. żołnierzy, którzy będą na stałe obecni w naszym kraju. Wielkim sukcesem wczorajszych uzgodnień i porozumienia jest utworzenie w Polsce dowództwa dywizyjnego, bo o tym się niewiele mówi, a to jest naprawdę wielki sukces negocjacyjny MON. Negocjacje w tej sprawie trwały wiele miesięcy i po raz pierwszy będzie taka sytuacja, że będzie dowodził tu na miejscu, w Polsce generał amerykański, który będzie dowodził żołnierzami swojej armii nie tylko w Polsce, ale na całej wschodniej flance NATO. Więc to jest kolejny sukces – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Dziś polska para prezydencka rozpocznie dwudniową wizytę w Houston. W planie są m.in. spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefami amerykańskich firm energetycznych oraz ministrem energii USA Rickiem Perry’m.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl