fot. PAP/EPA

USA: Burza śnieżna sparaliżowała życie w Kolorado, Wyoming i Nebrasce

Burza śnieżna, która przetoczyła się w weekend przez stany Kolorado, Wyoming i Nebraskę pozostawiła dziesiątki tysięcy ludzi bez dostaw energii elektrycznej. W rezultacie opadów ciężkiego i mokrego śniegu zablokowane zostały drogi i odwołano ponad 2 tys. lotów.

Na niektórych obszarach spadało 90 cm i więcej śniegu. Zerwane zostały linie energetyczne, powalonych było wiele drzew. Jeszcze w poniedziałek rano 25 tys. ludzi nie miało prądu.

Według Krajowych Służb Meteorologicznych w poniedziałek rano na międzynarodowym lotnisku w Denver (Kolorado) odnotowano ok. 70 cm śniegu. Opady były czwarte co do wielkości od 1881 roku.

Meteorolodzy nazwali w poniedziałek żywioł „historyczną i paraliżującą” zimową burzą powodującą wyjątkowo niebezpieczne i niemożliwe do podróżowania warunki. W Wyoming i Nebrasce przestrzegali przed śliskimi i zaśnieżone drogami. Przewidywali prawdopodobieństwo utrzymania się tam opadów śniegu do wtorku.

Jak informował „New York Times”, w takich miejscowościach jak Fort Collins do późnej niedzieli spadło około 61 cm śniegu, w rejonie Aspens Springs ponad metr, a w Cheyenne w południowym Wyoming 91.5 cm. Gubernator Kolorado Jared Polis wezwał do pomocy w usuwaniu skutków śnieżycy Gwardię Narodową.

Port lotniczy Denver odwołał prawie 750 lotów w sobotę i ponad 1200 lotów w niedzielę. Na niektórych odcinkach zamknięto główne autostrady, w tym nr 70 w Kolorado oraz nr 80 w Wyoming. Policja informowała, że ratowała ludzi, którzy utknęli na zablokowanych drogach. Nie wszędzie mogły dotrzeć i sprostać zadaniom pługi śnieżne.

Władze transportowe Denver odradzały podróżowanie. Powiadomiły, że z powodu zamieci nastąpiły znaczne opóźnienia na liniach kolejowych i autobusowych.

Przed zagrożeniami ostrzegało w Kolorado centrum informacyjne ds. lawin. „NYT” zwrócił uwagę, że w marcu i kwietniu można się spodziewać kolejnych burz śnieżnych, w tym także w Denver. Mają się one przesunąć na Środkowy Zachód, a później na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl