fot. pl.wikipedia.org

Lubuskie: KAS zajęła 12 mln zł za nieopłacony podatek VAT

Lubuska KAS zajęła 12 mln zł z konta jednej z firm zajmujących się obrotem paliwami. Kontrola wykazała, że unikała ona płacenia podatku VAT – poinformowała we wtorek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Obecnie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. Ewa Markowicz zaznaczyła, że z uwagi na tajemnice skarbową na tym etapie nie może podać szczegółowych informacji na temat tej sprawy.

„Sprawa dotyczy firmy handlującej paliwami. Kontrola i szczegółowa analiza dokumentów wykazały, że zaległości wobec Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku VAT sięgają ponad 16 mln zł. W wyniku czynności egzekucyjnych na poczet tychże należności zajęta została kwota ponad 12 mln zł” – powiedziała Ewa Markowicz.

Dodała, że kontrole w tej firmie trwały od początku tego roku. Prowadzili je urzędnicy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. poddając wnikliwej analizie dokumentację księgową firmy za 2017 r. Ich uwagę zwróciły niestandardowe transakcje.

„Ustalono, że przedsiębiorca faktycznie dokonywał obrotu paliwami, ale w celu uniknięcia płacenia VAT-u w księgach rachunkowych rejestrował fałszywe faktury, które miały na celu uniknięcie zapłaty należnego podatku” – wyjaśniła rzecznik.

PAP/RIRM

drukuj