fot. flickr.com

Szef EPL po wizycie w Auschwitz: Europa musi pamiętać, do czego zdolni są ludzie, a konkretnie Niemcy

Europa musi pamiętać, do czego ludzie, a konkretnie Niemcy są zdolni – napisał Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w PE, w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz, które zwiedził we wtorek.

Polityk przy Ścianie Straceń w byłym obozie Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożył wieniec od EPL z żółto-biało-niebieskich kwiatów i oddał hołd wszystkim zgładzonym. Przez kilka minut stał tam samotnie w ciszy i skupieniu.

„W tym miejscu powinno się milczeć. Co może człowiek! Do czego jest zdolny! Dzieci, rodziny, bezbronni ludzie z powodu nieludzkiej nienawiści rasowej. Europa jest odpowiedzią. Europa musi pamiętać, do czego ludzie, a konkretnie Niemcy są zdolni. Nigdy więcej!” – napisał niemiecki polityk w księdze pamiątkowej Muzeum.

Manfred Weber w Muzeum Auschwitz zwiedził m.in. muzealną ekspozycję w bloku 4, która ukazuje m.in. deportacje oraz masową zagładę Żydów. Wśród eksponatów są m.in. włosy ofiar i puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi. W bloku 5 obejrzał rzeczy zagrabione zamordowanym Żydom, których Niemcy deportowali z okupowanych państw europejskich i krajów satelickich. Są to m.in. dziecięce ubranka, okulary, naczynia kuchenne, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

Manfred Weber zwiedził także były obóz Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali w komorach gazowych Żydów. Jest to też symbol zagłady Romów.

46-letni Weber jest Niemcem. Karierę polityczną związał z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU). Od 2004 r. jest europosłem. W latach 2009-2014 był wiceszefem Europejskiej Partii Ludowej, a następnie jej przewodniczącym. 8 listopada br. na kongresie EPL w Helsinkach wygrał wybory na lidera list wyborczych swojego ugrupowania. Ta pozycja daje mu szanse, że stanie na czele Komisji Europejskiej w 2019 r., gdy kadencję zakończy Jean-Claude Juncker.

PAP/RIRM

drukuj