fot. pixabay.com

Muzeum Auschwitz udostępniło wirtualną lekcję o konserwacji Miejsca Pamięci

Lekcję internetową, która przybliża konserwacje i sposoby zachowania wszystkich autentycznych pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz, udostępniło Muzeum Auschwitz – zakomunikowała oświęcimska placówka.

„Od początku swojego istnienia muzeum realizuje misję, jaką jest upamiętnianie i dokumentowanie zagłady i męczeństwa ofiar niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, m.in. poprzez zabezpieczenie i konserwację części terenów dawnego KL Auschwitz, na których zostało utworzone, wraz ze znajdującymi się na nich zabudowaniami i urządzeniami, oraz zbiorów” – przytoczyło Muzeum Auschwitz fragment wstępu do lekcji.

Autorką lekcji „Konserwacja w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau” jest Agnieszka Tanistra-Różanowska, kierownik Globalnego Planu Konserwacji, czyli kompleksowego i wieloletniego programu prac konserwatorskich, finansowanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

Muzeum przypomniało, że od 2003 r. w placówce istnieje nowoczesna pracownia konserwatorska.

„Finansowe wsparcie Fundacji Ronalda S. Laudera umożliwiło przeprowadzenie adaptacji budynku oraz wyposażenie pracowni w pierwsze umeblowanie i urządzenia. Fundusze na cel zostały przekazane też przez rządy Francji, Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Grecji i Rosji” – podała placówka.

Wśród najważniejszych celów pracowni jest zachowanie oryginalnej substancji historycznej, ocena stanu zachowania, dokumentacja, rozpoznanie problematyki konserwatorskiej, kontrola warunków klimatycznych oraz podjęcie w porę prac mających na celu zabezpieczenie poobozowych obiektów.

„W pracowni konserwatorzy Miejsca Pamięci wypracowali jednolite podejście, które sprowadza się do stosowania kilku podstawowych zasad. To m.in. maksymalne poszanowanie oryginalnej substancji zabytku, rezygnacja z rekonstrukcji oraz działań, które nie są absolutnie konieczne ze względu na stan zachowania obiektu, wprowadzanie elementów nowych w sposób odwracalny i umożliwiający odróżnienie od oryginału, a także dążenie do zapewnienia obiektom optymalnych warunków przez eliminację lub minimalizację oddziaływania przyczyn zniszczeń” – wskazał Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

Jak dodał, wszystkie zasady ilustrują w lekcji przykłady różnych prowadzonych w muzeum prac, takich jak konserwacja historycznych budynków bloku dwa i trzy na terenie byłego Auschwitz I, baraków murowanych i drewnianych w byłym Auschwitz II-Birkenau, walizek należących do deportowanych, elementów komór gazowych i krematoriów, puszek po Cyklonie B czy archiwalnych dokumentów.

Ważnym czynnikiem w ochronie jest zapewnienie odpowiednich funduszy. Bezpieczeństwo prac konserwatorskich zapewnia powstała w 2009 r. Fundacja Auschwitz-Birkenau i zarządzany przez nią fundusz wieczysty.

„Konserwacja prowadzona jest planowo, w sposób uporządkowany, niezakłócony zagrożeniami wynikającymi z braku finansowania, ponieważ środki na cel zostały już zabezpieczone i nie mogą być wydatkowane w inny sposób” – napisała autorka lekcji Agnieszka Tanistra-Różanowska.

Fundacja Auschwitz-Birkenau została wsparta przez blisko 40 krajów. Jej celem jest zgromadzenie co najmniej 176 mln euro. W 2021 r. na prace konserwatorskie fundacja przekazała ponad 21 mln zł.

„Utworzenie niezależnego od zmiennych źródeł finansowania muzeum funduszu wieczystego, gwarantującego środki na konserwację, jest krokiem zapewniającym w wieloletniej perspektywie stabilność i ciągłość dla ochrony pozostałości po byłym niemieckim obozie” – podkreśliła Agnieszka Tanistra-Różanowska.

Lekcja „Konserwacja w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau” jest dostępna w języku polskim i angielskim. Dostępna jest pod adresem: http://lekcja.auschwitz.org/2021-konserwacja-pl/.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później i stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W sumie jest to 191 ha. W granicach muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl