Lublin: na skwerze „Ofiar Wołynia” stanął Krzyż

Na skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie ustawiony został brzozowy Krzyż upamiętniający Polaków pomordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię.

Jest to inicjatywa środowisk kresowych, aktywnie działających na terenie Lublina. Krzyż ma stanowić „widoczny znak męczeństwa 200 tysięcy rodaków zamordowanych w okolicznościach, których współczesny człowiek nie jest w stanie ani pojąć, ani w nie uwierzyć” – mówi jeden z organizatorów wydarzenia.

– Środowiska kresowe uznały, że miejsce to winno być związane pamięcią z potworną zbrodnią dokonaną na Wołyniu, i powinno być podkreślone znakiem Krzyża. Tym aktem miejsce to zostało wyróżnione. Jest to teraz skwer zamyślenia nad tragedią, miejsce zadumy, ale równocześnie modlitwy – tłumaczy Zdzisław Koguciuk, inicjator nadania lubelskiemu skwerowi nazwy „Ofiar Wołynia”.

Koguciuk informuje, że planuje się także postawienie w tym miejscu obelisku ze stosownym napisem dot. ofiar ukraińskich zbrodniarzy. Pomysł jest aktualnie w fazie projektu.

– Będziemy monitować do Urzędu Rady Miasta o zgodę, o formę napisu, a także o jakąś kwotę,  żeby można było tego aktu dokonać. Trudno powiedzieć, jakie są szanse, ale Urząd Miasta ma nikłe środki na tego typu upamiętnienia. Sądzę więc, że będą trudności – dodał Zdzisław Koguciuk.

Skwer „Ofiar Wołynia” swoją nazwę otrzymał w lipcu bieżącego roku, po złożeniu w Radzie Miasta, przez Zdzisława Koguciuka, obywatelskiego projektu uchwały. Od samego początku wzbudzał on dyskusję w środowiskach ukraińskich.

RIRM

drukuj