fot. Tomasz Koryszkokul

Lublin: Medal za Zasługi dla KUL dla ks. prof. Stanisława Janeczka

Ks. prof. Stanisław Janeczek, wieloletni wykładowca KUL, specjalista z zakresu historii filozofii nowożytnej, historii filozofii polskiej i historii oświaty, został odznaczony w poniedziałek Medalem za Zasługi dla KUL. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie uczelnia może przyznać swoim profesorom. Zostało ustanowione z okazji 60-lecia KUL dla osób lub instytucji wybitnie zasłużonych dla uniwersytetu.

„Medal przyznawany jest osobom, które zyskały w społecznym odbiorze miano Człowieka Uniwersytetu, Człowieka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” – powiedział rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Człowiek Uniwersytetu to osobowość znajdująca wyraz w uniwersytetotwórczych postawach, których nie da się zadekretować regulacjami prawnymi ani wymusić. Cechuje go zatem ofiarność, oddanie i identyfikowanie się z uniwersytetem. Bez takich ludzi uniwersytet być może będzie trwać, ale będzie pozbawiony wewnętrznej żywotności i dynamizmu.

„Ksiądz Profesor Stanisław Janeczek jest Człowiekiem KUL, stąd jego postawa jest wyznaczona dążeniem do połączenia uniwersyteckości z katolickością, służby nauce ze służbą Kościołowi. Harmonijnie łączy pracę i wartości realizowane przez uczonego z pracą i wartościami kluczowymi dla kapłana, i właśnie to połączenie stanowi ważny i wyróżniający go rys” – podkreślił rektor KUL.

 Ks. prof. Stanisław Janeczek jest związany z KUL od 1969 r., najpierw jako student teologii, następnie filozofii. Po obronie doktoratu w roku 1988 został zatrudniony na KUL, początkowo w Międzywydziałowym Zakładzie Leksykograficznym, następnie w Katedrze Historii Filozofii w Polsce oraz Katedrze Historii Kultury Intelektualnej na Wydziale Filozofii KUL. Habilitował się 2004 r. na podstawie rozprawy „Logika czy epistemologia? Historycznofilozoficzne uwarunkowania nowożytnej koncepcji logiki”. Ponadto, w latach 2005-2008, kierował Instytutem Historii Kultury w Średniowieczu KUL. W roku 2011 otrzymał tytuł naukowy profesora. Od 1 października 2019 r. przeszedł na emeryturę.

Prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu historii filozofii, głównie nowożytnej i polskiej oraz historii kultury intelektualnej. Jest autorem bądź redaktorem ponad 350 pozycji naukowych, w tym studiów nad dziejami środowiska filozoficznego KUL.

Dał się poznać jako sprawny organizator nauki, przede wszystkim jako prodziekan (2005-2008) i dziekan Wydziału Filozofii (2008-2013), a także przewodniczący Sekcji Filozoficznej Wykładowców Filozofii Uczelni Katolickich w Polsce przy KEP oraz członek grupy ds. przygotowania Ratio Studiorum przy Komisji Duchowieństwa KEP. Nauczyciel akademicki kształtujący liczne pokolenia studentów, harmonijnie łączący pracę naukową z obowiązkami kapłańskimi i społecznymi. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Katarzyna Bojko, specjalista Dział Komunikacji KUL

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl