fot. https://twitter.com/lubelskiIPN

Lublin: IPN odnalazł na cmentarzu przy ul. Unickiej szczątki trzech osób

Szczątki trzech osób odnalazł IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, gdzie poszukiwano ofiar komunistycznego więzienia na Zamku. Zostaną poddane szczegółowym badaniom i próbie identyfikacji genetycznej.

Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie, dr Artur Piekarz, poinformował w piątek, że celem poszukiwań prowadzonych od 3 do 10 kwietnia br. było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie na mocy wyroków orzeczonych przez sądy wojskowe.

„W trakcie pierwszych dni prac przebadano jedną jamę grobową oraz sąsiadujący z nią plac ziemny. Na głębokości 1,80 m ujawniono szczątki należące do mężczyzny, które spoczywały w pozostałościach trumny bądź skrzyni. Szkielet zachował się w układzie anatomicznym” – napisano na Facebooku lublińskiego biura.

Dodano, że układ szczątków, ich wiek i wzrost wskazują, że mogą należeć do poszukiwanej ofiary zbrodni sądowej zabójstwa dokonanego w więzieniu na Zamku w Lublinie.

https://twitter.com/lubelskiIPN/status/1778767044223082753

W kolejnych dniach – napisano – IPN przebadał trzy sąsiadujące ze sobą groby.

„W pierwszym z nich, po podjęciu szczątków osoby pochowanej w latach 70. XX w., ujawniono pozostałość wkopu sięgającego do głębokości 2,20 m. Nie odnaleziono jednak szczątków ludzkich” – wskazał dr Artur Piekarz.

Natomiast w kolejnych jamach grobowych pod wtórnymi warstwami pochówków odnaleziono pozostałości szczątków dwóch osób, które przypuszczalnie były pochowane w drewnianych skrzyniach lub trumnach.

„Szczątki zostały najprawdopodobniej wyekshumowane w latach 60. XX w., podczas pogłębiania grobów pod wtórne pochówki. Wiele wskazuje na to, że zostały one przeniesione w inne, nieoznaczone miejsce na cmentarzu” – podał dr Artur Piekarz.

Jak dodał, szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.

Poszukiwania na cmentarzu przy ul. Unickiej zorganizowano w ramach postępowania prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i odbyły się pod nadzorem prokuratora.

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej – nazywanym lubelską „łączką” – chowano ofiary zmarłe i zamordowane w więzieniu na Zamku w okresie komunistycznym od listopada 1944 do stycznia 1954 r., kiedy wykonano ostatnią egzekucję w więzieniu. Niedługo potem więzienie zostało zlikwidowane.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl