PAP/EPA

Łotwa: Prezydent A. Duda spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami władz

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje swoją wizytę na Łotwie. Polski przywódca spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami łotewskich władz.

Drugi dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej na Łotwie rozpoczął się od spotkania w zamku ryskim z prezydentem Łotwy, Egilsem Levitsem. Głównym tematem rozmowy było bezpieczeństwo w regionie.

– Chcemy uzyskać na najbliższym szczycie NATO w Wilnie gwarancje dla naszych krajów, żeby były jeszcze zwiększone, żeby zwiększać mobilność jednostek szybkiego reagowania NATO, gdyby taka potrzeba zaistniała, ale przede wszystkim poprzez wzmacnianie potencjału infrastruktury militarnej – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

– W obliczu przygotowań do szczytu NATO w lipcu w Wilnie mówiliśmy o tym, że musimy ukarać tych, którzy doprowadzili do tej wojny, zarówno na arenie europejskiej, jak i międzynarodowej. Powinien zostać utworzony trybunał, specjalny trybunał na osądzenie zbrodni wojennych – zaznaczył Egils Levits, prezydent Łotwy.

Prezydenci rozmawiali również o wspieraniu walczącej o wolność Ukrainy, ale także o współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza i bezpieczeństwie energetycznym. Polska jest naszym ważnym partnerem – podkreślił prezydent Łotwy.

– Jednym z projektów strategicznych jest Rail Baltica, która ma nie tylko wymiar ekonomiczny i gospodarczy, ale ma również znaczenie wojskowo-strategiczne – ocenił Egils Levits.

– I związany z tym projekt budowy szybkich prędkości, tak aby połączyć nie tylko Rail Baltice z CPK, ale do tego także dochodzą umowy, które CPK zawarł z Czechami, co oznacza, że będzie faktycznie połączenie pomiędzy Rygą, pomiędzy państwami bałtyckimi w przyszłości, a Pragą i dalej  – dodał Andrzej Duda.

W obecności prezydentów Polski i Łotwy podpisany został program współpracy kulturalnej i edukacyjnej pomiędzy krajami na lata 2023-2026. Następnie Andrzej Duda oraz Egils Levits złożyli kwiaty przed stojącym w centrum Rygi Pomnikiem Wolności – symbolem niepodległości Łotwy.

Prezydent spotkał się też z premierem Łotwy oraz przewodniczącym łotewskiego parlamentu. Drugi dzień wizyty prezydenta w Rydze zakończył się zwiedzaniem Muzeum Okupacji.

W czwartek, czyli w ostatni dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej na Łotwie, w planach jest spotkanie z przedstawicielami polsko-łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz debata z ekspertami dotyczącą bezpieczeństwa.

Jakub Więcław/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl