Łódź: IPN przypomni bohaterów Powstania Warszawskiego pochowanych w Łodzi

Mszą świętą w intencji ofiar oraz spacerem do grobów pochowanych w Łodzi powstańców uczczą pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego mieszkańcy Łodzi. Organizowane przez łódzki oddział IPN wydarzenia z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania zaplanowano na wtorek i środę.

Jak przypomina Marzena Kumosińska z łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej, po zakończeniu II wojny światowej wielu uczestników Powstania Warszawskiego osiedliło się w Łodzi, angażując się w życie społeczne i umysłowe miasta. Ich groby znajdują się na łódzkich cmentarzach.

„Od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu Powstania towarzyszy akcja upamiętniania powstańców spoczywających na łódzkich nekropoliach poprzez oznaczanie ich mogił biało-czerwoną szarfą z napisem +63 dni Powstania Warszawskiego+. Podobnie jest w tym roku” – poinformowała Marzena Kumosińska.

W tym roku w ramach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego zaplanowano również m.in. edukacyjny spacer „Wspomnienie o Powstańcach Warszawskich pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi”, który odbędzie się we wtorek (godz. 17.00). Jego uczestnicy odwiedzą groby m.in. gen. Franciszka Edwarda Pfeiffera, Barbary Nazdrowicz, Wiktora Matulewicza czy Jadwigi Wocalewskiej-Szletyńskiej, co – jak podkreślają w IPN – będzie znakomitą okazją, by opowiedzieć o samym powstaniu oraz jego łódzkich, mało znanych wątkach i bohaterach.

To m.in. gen. Pfeiffer ps. Radwan, który był najstarszym stopniem łodzianinem biorącym udział w akcji. Pełnił funkcję komendanta Obwodu I Śródmieście Komendy AK Okręgu Warszawa-Miasto. Po upadku powstania trafił do obozu w Bergen-Belsen. Zmarł w 1964 roku.

Łódzkie harcerki – Maria Wocalewska i jej siostra Jadwiga Szletyńska w momencie wybuchu powstania przebywały w Warszawie w jednym z internatów dla dziewcząt, który był tymczasową siedzibą Komendy Pogotowia. 4 sierpnia zostały zabrane – wraz z innymi instruktorkami harcerskimi – przez Niemców. Zginęły w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie pędzone były przed czołgami atakującymi pozycje powstańcze.

Z kolei Barbara Nazdrowicz ps. Wiewiórka zgłosiła się do Batalionu Odwet II Obwód V Rejon 3 Odcinek Golski. Poległa od odłamka w drugiej połowie września. Została pochowana na Polu Mokotowskim. Po wojnie jej rodzice wrócili do Łodzi i szczątki córki pochowali na Starym Cmentarzu.

Po nekropolii oprowadzi Grzegorz Nawrot, autor wystawy „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”. Wszyscy uczestnicy spaceru dostaną okolicznościową broszurę „Historia Powstania Warszawskiego zapisana na grobach łódzkich cmentarzy”.

W środę, w godzinie wybuchu powstania przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych ponownie spotkają się przed grobem gen. Pfeiffera, by oddać hołd uczestnikom powstańczych zmagań.

Wcześniej, w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbędzie się Msza św. w intencji ofiar zrywu. Po nabożeństwie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy znajdującej się na terenie kościoła mogile ks. Tadeusza Burzyńskiego. Łódzki kapelan powstania i żołnierz AK w pierwszych godzinach walk został śmiertelnie postrzelony podczas udzielania pomocy rannemu i pełnienia posługi kapłańskiej.

O godz. 17.00, czyli godzinie „W”, w mieście zawyją syreny.

PAP/RIRM

drukuj