fot. wilno-przewodnik

Litwa: W Wilnie rozpoczęło się 417. Święto Kaziukowe

Teatralizowany pochód ulicami Wilna ku czci św. Kazimierza z udziałem przedstawicieli dawnych cechów rzemieślniczych i mieszczan zainaugurował dziś Jarmark Kaziukowy – najstarsze, największe i najsłynniejsze święto miasta, będące też jego wizytówką.

Św. Kazimierz jest patronem Litwy, a w Wileńskiej Katedrze znajduje się sarkofag ze szczątkami świętego.

Tegoroczny Kaziuk odbywa się po raz 417. Początkowo 4 marca, na św. Kazimierza, przez miasto przechodziły procesje bractw i cechów rzemieślniczych. Z biegiem lat do pochodu dołączył jarmark, na który swoje wyroby przywozili rzemieślnicy i okoliczni chłopi: z drewna i wikliny.

Tegoroczny Jarmark Kaziukowy, wbrew zaleceniom władz nie organizowania masowych imprez z powodu zagrożenia kononawirusem, odbywa się tradycyjnie w centrum miasta i na Starówce. Zrezygnowano jedynie z przedsięwzięć planowanych w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład Dziecięcego Kaziuka w gmachu Ratusza Wileńskiego.

„Nie chcę, by zawładnął nami strach. Chcę, by ludzie wsparli rzemieślników, którzy pracowali, przygotowywali się do tego święta przez cały rok” – powiedziała dyrektor przedsięwzięcia Vaiva Jozaityte.

Wice mer Wilna Edita Tamosziunaite poinformowała, że swój udział w jarmarku zgłosiło około 1,5 osób, „tyle, co każdego roku”.

„Apelujemy do ludzi o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny, ale naprawdę nie widzimy powodów do odwoływania święta” – powiedziała Tamosziunaite.

Tradycyjnie stragany Kaziukowe zostały ustawione wzdłuż ulicy Zamkowej, Wielkiej, przy alei Giedymina, na placu Ratuszowym i Katedralnym, Łukiskim.

Na Kaziuka, tak jak przed wieki, dominują wyroby z drewna i wikliny; to, co zostało zrobione przez rzemieślników podczas długich zimowych wieczorów: kosze, łyżki, miski, beczułki, fujarki, zydle.

Od blisko 100 lat symbolem Kaziuka jest wileńska palma wielkanocna – „wałek” z pięknie ułożonych suszonych, sztucznie barwionych kwiatów, ziół i traw. Nieodłącznym elementem są też pierniki w kształcie serca, na których lukrem są wypisywane różne życzenia i miłosne wyznania, a także sznury smorgońskich obwarzanków.

Jarmark to też zabawa. W ciągu trzech dni, do niedzieli, na miejskich placach wystąpi kilkadziesiąt zespołów, głównie ludowych, odbędą się też przedstawienia teatrzyków podwórkowych.

Od kilku lat do święta włącza się Kościół. W tym roku sześciodniowy odpust ku czci św. Kazimierza rozpoczął się w Wilnie 3 marca, w przeddzień głównych uroczystości. Zainaugurowała go wieczorna Msza święta w Katedrze Wileńskiej, w której znajduje się sarkofag ze szczątkami św. Kazimierza.

W następnych dniach w katedrze odprawiane były nabożeństwa nie tylko w języku litewskim, ale też polskim, angielskim, włoskim i białoruskim.

W sobotę i w niedzielę na placu Katedralnym odbędzie się loteria, quizy zorganizowane przez wspólnotę katedralną, będą niespodzianki i prezenty. Odbędzie się też podsumowanie konkursu na najładniejszą figurkę św. Kazimierza. Specjalny program przygotowało Wileńskie Akademickie Centrum Duszpasterskie i Centrum Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej.

Odpust zakończy w niedzielę Msza święta w intencji uczestników Jarmarku Kaziukowego.

Historia Kaziukowego Jarmarku sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania św. Kazimierza za patrona Litwy. Święty Kazimierz (1458-1484) – wnuk Władysława Jagiełły, a syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki – od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością i pobożnością. Wiosną 1483 roku przybył na Litwę, gdzie otrzymał urząd podkanclerza litewskiego. Wiódł życie na poły zakonne: nosił włosiennicę i pościł, wiele czasu spędzał na modlitwie. Zmarł 4 marca.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl