fot. flickr.com

Litwa: Przewodniczący AWPL-ZChR zapowiada dymisję po wyborach do Sejmu

Lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Waldemar Tomaszewski zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska prezesa partii. W niedzielnych wyborach do litewskiego Sejmu AWPL-ZChR nie przekroczyła progu wyborczego.

W głosowaniu AWPL-ZChR uzyskała 4,82 proc. poparcia i nie przekroczyła 5-procentowego progu wyborczego. Przedstawiciele partii zasiadali w litewskim Sejmie przez dwie kadencje, po wyborach w 2012 i 2016 roku.

„Szkoda, że zabrakło tak niewielu głosów do przekroczenia progu wyborczego” – powiedział podczas konferencji prasowej Waldemar Tomaszewski.

„Jako lider partii i szef sztabu wyborczego biorę na siebie pełną odpowiedzialność” – dodał.

Prezes AWPL-ZChR wyraził przy tym wątpliwość, czy jego dymisja zostanie przyjęta. Waldemar Tomaszewski poinformował, że partia będzie omawiała sytuację „w trybie roboczym”, ale jego decyzja o rezygnacji może nie uzyskać poparcia.

„Robiłem to już wiele razy, ale członkowie partii tej decyzji nie popierali” – powiedział.

W niedzielnych wyborach AWPL-ZChR nie przekroczyła progu wyborczego startując jako partia w okręgach wielomandatowych, ale jej kandydaci zdobyli dwa mandaty w okręgach jednomandatowych. W odbywającej się za dwa tygodnie drugiej turze będą walczyć o dwa kolejne.

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza: 70 posłów w 141-osobowym jednoizbowym parlamencie wybieranych jest z list partyjnych, a 71 – w okręgach jednomandatowych.

Do Sejmu trafiają ugrupowania, które w pierwszej turze zdobędą powyżej 5 proc. głosów. W okręgach jednomandatowych wygrywa kandydat, który uzyska ponad połowę głosów przy co najmniej 40-procentowej frekwencji. Jeżeli nie uda się go wyłonić w pierwszej turze, dochodzi do drugiej tury, w której rywalizują ze sobą dwaj kandydaci cieszący się największym poparciem w pierwszej rundzie głosowania.

W niedzielnej pierwszej turze wyborów parlamentarnych na Litwie zwyciężył opozycyjny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) zdobywając 24,8 proc. głosów. Drugie miejsce zdobył współrządzący obecnie LVZS, uzyskując 17,5 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest Partia Pracy (DP) – 9,47 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) – 9,26 proc., liberalna Partia Wolności (LP) – 9,02 proc. oraz Litewski Ruch Liberałów (LRLS) – 6,79 proc.

Pozostałe ugrupowania z 17 startujących nie przekroczyły progu wyborczego.

Obserwatorzy i politycy są ostrożni w prognozach dotyczących przyszłej koalicji rządzącej i czekają na wynik drugiej tury. Na razie możliwe są dwie koalicje: centrolewicowa, której trzon będzie stanowił LVZS z obecnym premierem Sauliusem Skvernelisem na czele; i centroprawicowa, z udziałem konserwatystów i liberałów, której przewodziłaby jako premier Ingrida Szimonyte. Polityk dostała się do Sejmu startując w jednomandatowym okręgu z listy konserwatystów.

Druga tura wyborów odbędzie się 25 października.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj