By Ināra Mūrniece tiekas ar Lietuvas premjerministru (32227349026).jpg:Saeimaderivative work: Homo ergaster (talk) - Ināra Mūrniece tiekas ar Lietuvas premjerministru (32227349026).jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58315939

Litwa: premier Skvernelis spotkał się z Polakami jako kandydat na prezydenta

Problemy Polaków na Litwie – głównie oświata, zwrot ziemi, używanie języka ojczystego w życiu publicznym – zdominowały czwartkowe spotkanie premiera Sauliusa Skvernelisa jako kandydata na prezydenta w majowych wyborach z przedstawicielami społeczności polskiej.

Z Polakami mieszkającymi na Litwie po raz pierwszy od lat spotkał się kandydat na najwyższy urząd w tym państwie, mający rzeczywiste szanse na wygraną.

„Polacy są tu jedną z najliczniejszych społeczności narodowych. Spotkanie z nimi jest sprawą naturalną” – powiedział dziennikarzom Skvernelis.

„To jest ważna część naszego społeczeństwa, którą powinienem słyszeć, widzieć i rozstrzygać jej problemy” – zaznaczył.

W ocenie premiera problem polskiej oświaty to jedna z podstawowych kwestii do rozwiązania.

„Nowy minister oświaty ma dobre rozeznanie i myślę, że sprawy te ruszą do przodu” – powiedział Skvernelis.

Premier poinformował, że trwają prace nad podręcznikami dla polskich szkół. Podkreślił, że stronie litewskiej zależy na rozwiązaniu tej sprawy, gdyż taki sam problem mają Litwini mieszkający w Polsce.

Podczas spotkania Skvernelis zaprezentował też osiągnięcia rządu, którym kieruje od ponad dwóch lat. Zaliczył do nich m.in. wznowienie stosunków z Polską. Zaznaczył, że „absolutnym nieporozumieniem” była dla niego sytuacja zamrożonych polsko-litewskich stosunków.

„Pojechałem do Warszawy, gdzie uzgodniliśmy, iż powinniśmy zacząć rozmawiać ze sobą” – powiedział Skvernelis.

„Dzisiaj w Polsce mamy silnego partnera” – zaznaczył; dodał jednak, że „nie wykorzystujemy jeszcze potencjału współpracy gospodarczej”.

Polacy pozytywnie ocenili inicjatywę premiera w sprawie spotkania się z nimi w Domu Kultury Polskiej w Wilnie w ramach prezydenckiej kampanii, chociaż nie usłyszeli żadnych konkretów w poruszanych tematach.

„Każdy z kandydatów szuka wsparcia, usiłuje pozyskać głosy. My natomiast wykorzystaliśmy szansę, by raz jeszcze przypomnieć premierowi o naszych problemach” – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski.

„Swym stosunkiem do Polaków, do mniejszości polskiej premier Skvernelis wyróżnia się spośród innych kandydatów na prezydenta” – wskazał w rozmowie z PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort. Przypomniał, że „Skvernelis osobiście się zaangażował w rozstrzygnięcie konfliktu Orlen Lietuva z kolejami litewskimi, ale też pomógł (wileńskiej polskiej) szkole Szymona Konarskiego, gdy ta jej potrzebowała”.

„Sadzę, że to spotkanie to dobry znak” – powiedział Żybort.

W środę Skvernelis, prezentując swój sztab wyborczy i wizję ewentualnej prezydentury, zapowiedział, że jeżeli wygra wybory, z pierwsza wizytą uda się do Warszawy.

Wybory prezydenckie na Litwie odbędą się 12 maja. Udział w nich zgłosiło 14 osób, m.in. przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin europoseł Waldemar Tomaszewski.

Faworytami wyborów są była minister finansów, posłanka partii konserwatywnej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Ingrida Szimonyte, ekonomista, kandydat niezależny Gitanas Nauseda i premier, kandydat rządzącej partii Związek Rolników i Zielonych Saulius Skvernelis.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl