Litwa: Polka z partii AWPL-ZChR na stanowisku wicemera Wilna

Edita Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) większością głosów w Radzie Samorządu Wilna została w środę wybrana na stanowisko zastępcy mera.

Edita Tamosziunaite jest pierwszą kobietą, która objęła tak wysokie stanowisko we władzach Wilna. Będzie odpowiedzialna za sprawy edukacji i energetyki.

Przedstawicielka AWPL-ZChR zdobyła stanowisko wicemera w wyniku rozłamu w dotychczasowej koalicji liberałów, socjaldemokratów i konserwatystów w Radzie Wilna. W ubiegłym tygodniu mer Wilna i przewodniczący Litewskiego Ruchu Liberałów Remigijus Szimaszius ogłosił, że rezygnuje ze współpracy z konserwatystami z powodu  blokowania przez nich przyjmowania decyzji.

Nowa wicemer zapowiada „konstruktywną pracę na rzecz miasta”.

Wybór przedstawicielki AWPL-ZChR na stanowisko wicemera Wilna nie oznacza jednak, że polska partia wejdzie w skład koalicji rządzącej w stolicy. Lider AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski niejednokrotnie powtarzał, że jego ugrupowanie nie planuje przyłączenia się do koalicji, a swego przedstawiciela na stanowisko wicemera deleguje jako partia opozycyjna.

AWPL-ZChR wraz z Aliansem Rosjan w 51-osobowej Radzie Samorządu Wilna mają obecnie 10 mandatów. AWPL-ZChR stanowisko wicemera miasta uzyskało po raz trzeci.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl