fot. flickr.com

Litwa: na granicy z Białorusią zatrzymano 150 migrantów

Litewscy pogranicznicy minionej doby na granicy z Białorusią zatrzymali 150 nielegalnych migrantów. To nowy rekord – poinformowała dziś Służba Ochrony Granicy Państwowej Litwy. Większość migrantów pochodzi z Iraku i poprosiło o azyl.

Ogółem w tym roku na Litwę z Białorusi nielegalnie próbowały dotrzeć 822 osoby. Liczba ta jest 10-krotnie wyższa niż w ciągu całego 2020 roku.

W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba nielegalnych imigrantów, trafiających z Białorusi do graniczących z nią krajów Unii Europejskiej, Polski i Litwy.

Minister spraw wewnętrznych Litwy, Agne Bilotaite, niejednokrotnie wskazywała, iż jest to zorganizowany, opłacalny interes, w który zamieszani są białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze; to forma wojny hybrydowej.

W poniedziałek Białoruś ogłosiła, że w ramach odpowiedzi na czwarty pakiet unijnych sankcji, wstrzyma działanie umowy z UE o readmisji. Zakłada ona m.in., że Białoruś będzie przyjmować z powrotem osoby, które nielegalnie z jej terytorium trafią do krajów UE.

W związku ze wzrostem prób nielegalnego przekroczenia granicy Litwa wzmocniła ochronę granicy z Białorusią. Na ten odcinek oddelegowani zostali pogranicznicy z innych jednostek, wydzielono dodatkowe zasoby techniczne, w kontrolowaniu granicy z Białorusią pogranicznikom pomagają funkcjonariusze ze Służby Bezpieczeństwa Publicznego, Związku Strzelców i innych instytucji.

W piątek na granicy Litwy z Białorusią pojawiło się sześcioro funkcjonariuszy Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) z Francji, Węgier i Niemiec. Docelowo liczba ta ma wzrosnąć – w lipcu funkcjonariuszy ma być 30.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl