List otwarty do rektora UKW

Poseł PiS Anna Sobecka wystosowała list otwarty do rektora Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr. hab. Janusza Ostoi-Zagórskiego.

List jest reakcją na wydany przez rektora bydgoskiego uniwersytetu nakazu zdjęcia krzyży ze ścian gabinetu rektorskiego i sali senatu uczelni. Wcześniej prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski nie zgodził się, aby profesorowie poszli w togach na Mszę św. inaugurującą nowy rok akademicki.

Art. 25 pkt 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi o tym, że władze publiczne RP zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych, filozoficznych zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Te decyzje pana rektora odbieram jako decyzje bardzo przykre, które obrażają ludzi wykształconych i świat kultury a przede wszystkim wyrządzają ogromną krzywdę społeczeństwu polskiemu – powiedziała poseł Anna Sobecka.

Swoją decyzję dotyczącą krzyży, rektor tłumaczy tym, iż Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest uczelnią państwową, a więc powinno być tam eksponowane godło państwowe, które jest symbolem wspólnym dla wszystkich Polaków.

Poseł Anna Sobecka zauważa jednak, że to właśnie krzyż jest symbolem wyrażającym polską kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie narodu.

Powinno być godło Polski, ale oprócz godła polskiego powinien być również znak krzyża, jako ten znak dziedzictwa narodowego. Jako znak narodu chrześcijańskiego – zaznaczyła poseł.

Wcześniej list otwarty do rektora bydgoskiego uniwersytetu wystosował m.in. poseł PiS Bartosz Kownacki.

 

Wypowiedź poseł Anny Sobeckiej


Pobierz Pobierz

 

 

 

List otwarty poseł Anny Sobeckiej do rektora UKW

 

 

Toruń, 19.11.2012 r.

 

 

Rektor Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski

Szanowny Panie Rektorze!

W związku z informacjami o Pańskim nakazie zdjęcia krzyży ze ścian Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz zakazie uczestnictwa w togach we Mszy Świętej inaugurującej rok akademicki wykładowcom uczelni, wyrażam swój stanowczy sprzeciw wobec tych skandalicznych działań.

Z ogromnym ubolewaniem stwierdzam, że już na samym początku pełnienia swojej kadencji tak niechlubnie wpisał się Pan Profesor w historię Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Argumentując usunięcie krzyży błędną interpretacją świeckości przestrzeni publicznej, podjął Pan działania antyklerykalne, które nie tylko uderzają w liczną grupę ludzi wierzących, ale wystąpił również przeciwko art. 25. pkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi o tym, że władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Źródłem zasad zawartych w uroczystej preambule do naszej Konstytucji jest kultura zakorzeniona w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i w wartościach ogólnoludzkich, które w naszym kraju wyraża właśnie krzyż. Tylko osoba, która nie zna historii naszego kraju bądź celowo działa na jego szkodę, mogłaby ponawiać próby usuwania krzyży z przestrzeni publicznej, które Polacy już przeżywali podczas zbrodniczych systemów totalitarnych. Pańska decyzja jest niczym innym jak nawiązaniem do tych czasów i ostrego antyklerykalizmu, dlatego zdecydowanie protestuję przeciwko tym działaniom, które nie tylko obrażają ludzi wykształconych i świat kultury, ale przede wszystkim wyrządzają ogromną szkodę polskiemu społeczeństwu.

Na zakończenie pragnę przypomnieć Panu Profesorowi słowa naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II, który 6 czerwca 1997 roku pod krzyżem na Giewoncie powiedział: brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym.

Zapewniam Pana Rektora, że mimo upływu lat te słowa są wciąż aktualne, a obrona krzyża dla milionów ludzi wciąż stanowi priorytet w tworzeniu zasad życia społecznego.

Z poważaniem

Anna Sobecka

Poseł na Sejm RP

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl