fot. PAP

Lekarze złożą do Sejmu projekt ws. walki z cukrzycą

Jeszcze w listopadzie lekarze złożą do Sejmu obywatelski projekt ustawy o narodowym programie zwalczania cukrzycy i jej powikłań.

Projekt zakłada m.in. powstanie sieci ośrodków, w których chorzy oraz osoby zagrożone będą mogli dowiedzieć się, jak walczyć z cukrzycą i jak jej zapobiegać.

Intensywne leczenie powinno być stosowane u pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, tak, by nie doprowadzić do powikłań, które często są nieuleczalne.

Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, mówi, że w leczeniu cukrzycy największe znaczenie ma profilaktyka.

– Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy otrzymali większą pomoc, bo na razie zajmujemy przedostatnie miejsce w UE. W ramach stowarzyszeń zajmujemy praktycznie ostatnie miejsce, bo nie mamy dostępu do nowoczesnych leków. Gdyby były wdrożone jednocześnie leki inkretynowe, to ułatwiłoby to problem. Ale jesteśmy, powtarzam, jedynym krajem w Europie, który nie otrzymuje refundacji na żaden z leków inkretynowych. To jest skandal – zaznacza Andrzej Bauman.

W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób. Aż milion z nich to chorzy bez postawionej diagnozy.

RIRM

drukuj