fot. PAP

Ostre słowa prezesa Kaczyńskiego w Sejmie: sfałszowano wybory

Wybory samorządowe zostały sfałszowane – powiedział w Sejmie prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Polityk domagał się zwołania Konwentu Seniorów i ponownego rozpatrzenia projektu ustawy dot. skrócenia kadencji sejmików wojewódzkich.

Z tej najważniejszej w Polsce trybuny muszą paść słowa prawdy: te wybory zostały sfałszowane. Ale nawet, jeżeli ktoś nie chciałby w to uwierzyć z różnych względów, to i tak ilość głosów nieważnych, a także to ogromne zamieszanie, które powstało w trakcie liczenia głosów, delegitymizuje tę władzę, a wartość konstytucyjna demokratycznej legitymizacji władzy jest z całą pewnością wyższa niż wartość konstytucyjna, jaką jest kadencyjność. Dlatego zwracam się do pana marszałka i do wysokiej izby o to, żeby tę decyzję podjąć – mówił prezes PiS.

Przewodniczący klubu PO Rafał Grupiński, zgłosił wniosek o niezwoływanie konwentu seniorów. Powiedział, że od prezesa PiS-u oczekuje, iż nie będzie on formułował wniosków, które próbują podważać porządek demokratyczny.

Z kolei marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował, że sprawa ustawy o skróceniu kadencji była rozpatrywana przez Konwent Seniorów wczoraj i dzisiaj. Projekt wymaga opinii m.in. konstytucjonalistów.

Projekt ustawy o tak daleko idących skutkach, jak skrócenie kadencji, nie może być wprowadzony pod obrady Sejmu bez zasięgnięcia opinii co do konstytucyjności, a także różnorakich skutków, w tym finansowych. Jest więc oczywiste, że na tym posiedzeniu ten wniosek nie może być rozpatrywany – ocenił marszałek.

Dodajmy, że wnioski zarówno prezesa PiS-u, jak i szefa klubu PO nie były głosowane.

RIRM

drukuj