Niska zdawalność wśród kandydatów na lekarzy specjalistów

Kandydaci na lekarzy specjalistów mają problem ze zdaniem testów. To jeden z powodów niedoboru tej grupy medyków w naszym kraju – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w dziedzinie anestezjologii nie zdało w tym roku 91 proc. kandydatów. W przypadku chirurgii plastycznej nie zdało ich – 86 proc., ortopedii – 66 proc., a chorób zakaźnych – 50 proc.

Ci, którzy podeszli do egzaminu mówią, że zadania były zbyt trudne, oparte na pojedynczych doniesieniach naukowych i opiniach, a nie na ugruntowanej i potwierdzonej wiedzy medycznej.

Sprawie przygląda się też Naczelna Rada Lekarska – mówi jej prezes Maciej Hamankiewicz.

– Z oglądu z zewnątrz widać, że z tymi egzaminami jest coś nieprawidłowego. Nauka wskazuje, że zdawalność egzaminów powinna być wedle statystycznej tzw. krzywej Gaussa, czyli mniej więcej: 80 proc. zdaje średnio, 10 proc. bardzo dobrze, 10 proc. „oblewa”. W momencie, kiedy kilku procentom udaje się zdać, a nikt nie osiąga tych najwyższych not, to znaczy, że egzamin jest nie najlepiej skonstruowany i trzeba te egzaminy powtórzyć – mówi dr Maciej Hamankiewicz.

Naczelna Rada Lekarska zaprosiła na swoje styczniowe posiedzenia szefa Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. W trakcie obrad ma on złożyć wyjaśnienia dot. egzaminów.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl