TVP bez pracowników zatrudnionych przez zewnętrzne firmy

W TVP nie będzie wkrótce pracowników zatrudnionych przez firmy zewnętrzne. Zmiana zasady zatrudnienia to jeden z elementów nowej ustawy medialnej, której projekt jeszcze w styczniu ma trafić do Sejmu. O sprawie informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Z TVP, jeszcze podczas kadencji poprzedniego prezesa Juliusza Brauna, przeniesiono do zewnętrznej firmy 411 osób. Dostali wtedy jedynie gwarancję zatrudnienia na rok, a celem operacji było zmniejszenie kosztów TVP.

Prawo i Sprawiedliwość zwracało wtedy uwagę, że ta sytuacja jest niewłaściwa – przypomina poseł Maciej Małecki.

– Jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu zwracaliśmy uwagę na dziwne stosunki, jakie panowały w telewizji publicznej, na wydzielanie ważnych obszarów, czyli pracowników medialnych poza spółkę i wybieranie przez zarząd telewizji spółek, które jakąś losową metodą realizowały dla telewizji bardzo ważne programy. My chcemy przede wszystkim przywrócić mediom publicznym misję dla narodu – podkreśla poseł Maciej Małecki.

W ciągu kilku miesięcy ma zostać także przedstawiona ustawa o finansowaniu nowych mediów narodowych. Wstępna koncepcja zakłada, że media publiczne będą dotowane m.in. z PIT, CIT i KRUS. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje, że do powstania projektu potrzebna jest współpraca kilku resortów.

Proces zmian w mediach publicznych ma się zakończyć w 2017 roku.

 

RIRM

drukuj